Żylaki kończyn dolnych są schorzeniem wchodzącym w skład szerszej jednostki chorobowej – przewlekłej niewydolności żylnej. Jej główny objaw to uczucie ciężkich nóg nasilające się wieczorem. Ponieważ ogromna część populacji osób dorosłych jest narażona na wystąpienie żylaków, niezwykle istotna jest profilaktyka. Oczywiście jednym ze sposobów jest kompresjoterapia, czyli stosowanie wyrobów uciskowych. Jednak drugą bardzo skuteczną metodą jest po prostu ruch. Już kilkadziesiąt minut spaceru dziennie wystarczy, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków. A jak mają się żylaki do sportu?
Jednym z najważniejszych czynników, przez które rozwija się przewlekła niewydolność żylna i żylaki kończyn dolnych jest podwyższone ciśnienie żylne. Często jest ono wynikiem niewydolności zastawek, które znajdują się w żyłach. Kolejne czynniki to mechaniczny ucisk na naczynia oraz PWŻ, czyli zakrzepica żył powierzchniowych. Szacunkowo aż 20% dorosłej populacji ma problemy z żylakami, a 2/3 to kobiety. Prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków podnosi podeszły wiek, ciąża, praca w stojącej lub siedzącej pozycji, nadwaga oraz uwarunkowania genetyczne.
Warto pamiętać o tym, że żylaki mogą mieć naprawdę poważne następstwa i radzimy nie traktować ich, jako defekt kosmetyczny, lecz jak najszybciej zacząć leczenie, a jeszcze lepiej profilaktykę.
Aktywność fizyczna a żylaki
Jak powszechnie wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego też przy tak ogromnej liczbie osób zmagających się z żylakami, a jeszcze większej liczbie osób narażonych, warto już teraz zadbać o przyszłość swoich nóg.
Jedną z metod zapobiegania żylakom jest kompresjoterapia, czyli leczenie uciskiem. Polega na stosowaniu rajstop lub pończoch uciskowych, w których siła ucisku największa jest na kostce i zmniejsza się ku pachwinie. Pończochy czy rajstopy uciskowe występują w wielu kolorach i wzorach, zatem każdy, nawet panowie, jest w stanie znaleźć odpowiedni produkt dla siebie.
Kolejnym sposobem zapobiegania żylakom jest aktywność fizyczna. Ruch poprawia krążenie, dzięki czemu zmniejszają się obrzęki i bóle nóg, co w dużym stopniu minimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia nieestetycznych pajączków. Warto codziennie wybrać się na kilkudziesięciominutowy spacer, spróbować nordic walking, pograć w golfa czy iść potańczyć. Każda aktywność fizyczna pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i samopoczucie.
Ćwiczenia a żylaki
Jeżeli pracujemy długo w pozycji siedzącej lub stojącej, pamiętajmy o ćwiczeniach. Warto robić sobie przerwy i trochę pochodzić, zrobić kilka przysiadów, czy choćby poruszać kończynami lub ponapinać mięśnie. Dzięki ćwiczeniom krew w naszych żyłach popłynie szybciej i nie będzie zalegać na obwodzie. To z kolei zminimalizuje uczucie ciężkości nóg i prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków.
Żylaki kończyn dolnych a sport
Uprawianie sportu wpływa nie tylko na zminimalizowanie prawdopodobieństwa pojawienia się żylaków, ale także na samopoczucie i ogólne zdrowie. Pływanie i wszelkie sporty wodne są najbardziej polecanymi aktywnościami fizycznymi dla osób z żylakami lub narażonych na nie. Woda działa bowiem na kończynę jak opatrunek uciskowy, a im głębiej, tym większy ucisk. Warto także wspomnieć o tym, że baseny otwarte są najczęściej przez cały rok, dzięki czemu nie musimy sezonowo rezygnować z naszej aktywności. Kolejnym zalecanym sportem jest jazda na rowerze. Dzięki wysiłkowi poprawimy kondycję, a silna praca mięśni łydek pozwoli zapobiec cofaniu się krwi. Niezalecane jest jednak uprawianie tego sportu wyczynowo, gdyż może to doprowadzić do zbyt dużego obciążenia układu żylnego. Aerobik czy fitness także są doskonałymi formami aktywności fizycznej. Poprawiają sprawność całego organizmu i kształtują sylwetkę. Warto zastanowić się nad zakupem urządzenia do ćwiczeń – steppera. Uruchamia on bowiem wszystkie mięśnie kończyn dolnych, co ułatwia przepływ krwi w żyłach powierzchownych i głębokich. Kolejną zaletą jest możliwość wykonywania aktywności fizycznej zarówno w domu, jak i w pracy.
Osobom zmagającym się z przewlekłą niewydolnością żylną nie zaleca się uprawiania sportów siłowych, takich jak podnoszenie ciężarów, jazda na nartach, snowboard, boks czy inne sporty kontaktowe. Często wiążą się one z urazami mogącymi doprowadzić do długiego unieruchomienia sprzyjającemu rozwoju choroby.
Sigvaris Running Socks podkolanówki uciskowe do biegania
Jakiś czas temu pisaliśmy o Sigvaris Running Socks, czyli podkolanówkach uciskowych przeznaczonych do biegania. Jest to produkt uciskowy dla sportowców zawierający ultranowoczesne włókna zapewniające doskonałe rozłożenie ucisku. Dzięki czemu wpomagają regenerację, rewelacyjnie stabilizują i chronią kończynę przed obciążeniami i mikrourazami.
Sport to zdrowie!
Uprawianie sportu to nie tylko dbanie o swoją kondycję i ogólne zdrowie całego organizmu. To także doskonała profilaktyka przed powstawaniem nieestetycznych żylaków kończyn dolnych, na które narażona jest znaczna część populacji. Warto więc poświęcić kilkadziesiąt minut dziennie na sport, ćwiczenia czy choćby spacer. Pamiętajmy o tym, że każda aktywność działa na nasz organizm pozytywnie.