Angiologia zajmuje się profilaktyką, diagnozowaniem i leczeniem chorób naczyń krwionośnych (żyły, tętnice) oraz limfatycznych. Jest najmłodszą dziedziną medycyny, co za tym idzie, także wąską i rzadką specjalizacją. Z tego powodu pacjentów borykających się z chorobami układu naczyniowego często, zamiast do angiologa, kieruje się do chirurga naczyniowego. W zależności od tego, co jest podłożem choroby, angiolodzy ściśle współpracują z chirurgami, immunologami, neurologami czy kardiologami.
Angiolodzy często współpracują z lekarzami o innych specjalizacjach, ponieważ sama angiologia znajduje się właśnie na pograniczu kilku różnych. Dlatego też niejednokrotnie podczas leczenia potrzebna jest pomoc chirurga naczyniowego, flebologa, diabetologa, immunologa, naurologa, kardiologa czy nawet ginekologa. Wszystko zależy od podłoża choroby i naczyń, które zaatakowała choroba.
Angiologia – typowe schorzenia
Typowymi schorzeniami angiologicznymi są:
- żylaki kończyn dolnych
- zakrzepica żył głębokich
- przewlekła niewydolność żylna
- miażdżyca
- obrzęki limfatyczne
- zatorowość płucna
- niedrożność tętnic
- tętniaki
- nowotwory układy naczyniowego
- stopa cukrzycowa
- zespoły uciskowe
- zespół Raynauda
- ostre niedokrwienie kończyn.
Dlatego też osoby, które borykają się ze skurczami i pieczeniem nóg, opuchlizną nóg i kostek, uczuciem ciężkich nóg, żylakami kończyn dolnych, mrowieniem i drętwieniem kończyn czy brakiem czucia, czym prędzej powinny zgłosić się do angiologa. Symptomy te mogą zapowiadać problemy z krążeniem, zaburzenia tkankowe lub poważne choroby naczyń krwionośnych.
Wizyta u angiologa – jak wygląda?
Aby stwierdzić, co jest podłożem rozwijającej się choroby, niezbędna jest konsultacja z lekarzem angiologiem. Jego zadaniem jest przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, analiza wyników dotychczas wykonanych badań oraz fizyczne zbadanie pacjenta. W przypadku problemów z naczyniami w początkowej fazie możliwe jest podjęcie decyzji o leczeniu farmakologicznym lub zachowawczym.
W przypadku leczenia farmakologicznego lekarz może zastosować nieinwazyjne lub małoinwazyjne metody leczenia żylaków: kompresjoterapię, leczenie laserowe lub skleroterapię. W większości polegają one na zamknięciu chorych żył. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z bardziej zaawansowanymi chorobami takimi jak przewlekła niewydolność żylna czy zakrzepica żył głębokich niezbędny może się okazać zabieg chirurgiczny (aterektomia, wszczepienie stentgraftu czy stentu lub angioplastyka balonowa.)
Z kolei profilaktyka wiąże się oczywiście ze zmianą trybu życia i obejmuje systematyczną aktywność fizyczną angażującą mięśnie kończyn dolnych. Zapobieganie tego typu chorobom związane jest także z noszeniem lekkiego obuwia i ubrań, unikaniem długotrwałego stania lub siedzenia w jednej pozycji i ograniczeniu gorących kąpieli. Niezwykle istotna jest także zbilansowana dieta bogata w warzywa i owoce.
Angiolog – na jakie badania kieruje?
Angiolog może skierować nas na wiele różnych badań w celu potwierdzenia wstępnej diagnozy. Oczywiście wszystko zależy od schorzenia. Jednym z najczęściej wykonywanych badań jest USG Dopplera tętnic kończyn górnych i dolnych oraz szyjnych, a także USG żył. Warto zaznaczyć, iż USG Dopplera jest nieinwazyjną i bardzo pomocną metodą badania. Pozwala na zdiagnozowanie w szybkim czasie wielu chorób. Daje możliwość sprawdzenia prawidłowości przepływu krwi. Przykładowo jej wolniejszy przepływ może świadczyć o niedomykalności zastawek. Dodatkowo USG pomaga w zobrazowaniu przekroju badanych żył i tętnic, co pozwala na wykrycie ewentualnych zwężeń wywołanych miażdżycą. Angiolog może także skierować pacjenta na tomografię komputerową, angioskopię, flebografię lub limfografię. Możliwe są także operacje udrażniające lub rekonstruujące tętnice czy pozwalające na leczenie obrzęku chłonnego.
Jak zapobiegać chorobom naczyń krwionośnych?
W celu zapobiegnięcia wystąpienia chorób naczyń krwionośnych warto zadbać o regularną aktywność fizyczną oraz częstą gimnastykę mięśni kończyn dolnych i górnych. Ponadto należy unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji siedzącej lub stojącej. W przypadku pracy, która tego wymaga, warto profilaktycznie korzystać z wyrobów uciskowych. Warto także unikać długich gorących kąpieli, ponieważ żylaki nie lubią ciepła. Niezwykle istotne jest wdrożenie zdrowej, dobrze zbilansowanej diety bogatej w warzywa i owoce. Dobrze jest także zwrócić uwagę na ubiór i zakładać lekkie ubrania oraz obuwie. Dodatkowo panie powinny ograniczyć chodzenie w butach na wysokim obcasie.
Jednak jeżeli już wystąpią u nas wyżej opisane objawy, czym prędzej udajmy się na wizytę do lekarza. Żylaki to nie tylko defekt kosmetyczne i nieleczone mogą prowadzić do poważnych chorób. Na szczęście w XXI wieku dostępne są różne metody leczenia żylaków. Pamiętajmy o tym, że angiologia dopiero się rozwija i być może w niedalekiej przyszłości leczenie żylaków czy innych schorzeń, takich jak zakrzepica żył głębokich będzie jeszcze łatwiejsze i skuteczniejsze.