Antykoncepcja hormonalna okazała się przełomem wśród innych sztucznych metod zapobiegania ciąży. Jest ona obecnie najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji na świecie. Nie jest jednak bez wad. Kobiety, które ją stosują, powinny liczyć się z możliwością wystąpienia pewnych powikłań. Jednym z zagrożeń jest ryzyko wystąpienia schorzeń układu krążenia, takich jak żylaki czy zakrzepica żył głębokich.
Żylaki a przewlekła niewydolność żylna i zakrzepica żył głębokich
Żylaki są chorobą naczyń żylnych, z którą boryka się od 30 do 50% populacji, z czego znaczna część to kobiety. Żylaki najczęściej pojawiają się na kończynach dolnych. Jednym z powodów ich powstawania jest niewydolność zastawek żylnych, które zapobiegają cofaniu się krwi w żyłach. Niewydolność zastawkowa może doprowadzić do zastoju krwi, podwyższenia ciśnienia w żyłach i poszerzenia ich światła. Żylaki z czasem mogą doprowadzić do poważniejszej choroby. PNŻ, czyli przewlekła niewydolność żylna jest stanem, w którym na skutek wstecznego przepływu krwi lub niedrożności żył występują objawy zastoju krwi w żyłach, które mogą doprowadzić nawet do owrzodzeń. Z kolei zakrzepica żył głębokich związana jest z zaburzeniami procesu krzepnięcia krwi. Wówczas w żyłach głębokich powstaje skrzep, który blokując naczynie, spowalnia przepływ krwi. Zakrzepica żył głębokich może doprowadzić do wystąpienia zatoru tętnicy płucnej, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia i może doprowadzić do śmierci.
Kobiety, jak wspomnieliśmy wyżej, chorują na żylaki kończyn dolnych znacznie częściej niż panowie. Szacuje się, że 4 razy więcej pań boryka się z nieestetycznymi pajączkami na swoich nogach. Wszystko dlatego, że u kobiet ściany naczyń żylnych są cieńsze i bardziej delikatne z powodu wyższego poziomu hormonów żeńskich. Antykoncepcja hormonalna może niestety zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków.
Jak objawiają się żylaki kończyn dolnych?
Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów są pojawiające się na nogach nieestetyczne pajączki. Do nich dochodzi obrzęk nóg, ból i uczucie ciężkości. Naczynia dotknięte schorzeniem poszerzają się i stają się wypukłe. Wiele osób traktuje żylaki kończyn dolnych jako defekt kosmetyczny. Jednak jest to schorzenie układu krążenia, które może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak przewlekła niewydolność żylna czy zakrzepica żył głębokich.
Przyczyny powstawania żylaków
Jedną z najistotniejszych przyczyn powstawania żylaków kończyn dolnych są skłonności genetyczne. Jeżeli więc któryś z rodziców boryka się z żylakami, jest wysoce prawdopodobne, że również będziemy mieli skłonności do ich powstawania. Dlatego też dobrze już dziś zacząć doskonałą profilaktykę, jaką są rajstopy lub pończochy uciskowe. Kolejnymi przyczynami są: siedzący lub stojący tryb życia, otyłość, gorące kąpiele, zapalenie naczyń czy wspomniana wcześniej zakrzepica. Ponadto prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków uzależnione jest od wieku. Im człowiek starszy, tym jest ono wyższe. Ostatnim czynnikiem jest płeć żeńska.
Zalety antykoncepcji hormonalnej
Tabletki antykoncepcyjne tworzy się w większości z pochodnych progesteronu i estrogenu. Mają one zapobiegać ciąży i faktycznie dają taki efekt. Hormony zawarte w pigułkach doprowadzają do zahamowania naturalnie zachodzącego procesu cyklu miesięcznego. Dodatkowo tabletki doprowadzają do zagęszczenia śluzu szyjkowego, który przestaje przepuszczać plemniki oraz zaniku błony śluzowej macicy. Wówczas nie może ona przyjąć zapłodnionej komórki jajowej.
Wyżej wspomniane działania doprowadzają ciało kobiety do efektu antykoncepcyjnego. Wpływają także na obfitość krwawień i na zmniejszenie dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.
Wady antykoncepcji hormonalnej
Tabletki antykoncepcyjne, tak jak inne preparaty farmaceutyczne mogą powodować działania niepożądane. Niektóre z nich to: krwawienia w środku cyklu, bóle głowy, przyrost masy ciała, skurcze nóg czy nawet depresja. Ponadto mogą one podnieść ciśnienie, doprowadzić do wysypki, kaszlu krwią, utraty tchu, zaburzeń mowy, zmniejszenia pola widzenia czy paraliżu części ciała. Dużym problemem jest także prawdopodobieństwo powstania żylaków kończyn dolnych.
Antykoncepcja hormonalna a żylaki
Preparaty zawierające hormony, które przyjmują kobiety w ramach sztucznej antykoncepcji, niestety mogą doprowadzać do powstania żylaków kończyn dolnych. Hormony powodują osłabienie naturalnej sprężystości ścian żył. W rezultacie stają się one bardziej podatne na rozciąganie.
Naciskający na ścianę naczynia żylnego słup krwi zwiększa ciśnienie i sprawia, że średnica żyły się rozszerza. Następnie dochodzi do zastoju krwi w kończynach dolnych, która zaburza pracę mechanizmu zastawkowego.
Antykoncepcja hormonalna a zakrzepica
Tabletki antykoncepcyjne mogą doprowadzić do powstania zakrzepicy, jednak ryzyko jest stosunkowo niewielkie. Rośnie jednak u pacjentek, które palą papierosy, prowadzą siedzący tryb życia, są unieruchomione czy otyłe. Pojawiające się zakrzepy zaczynają blokować swobodny przepływ krwi, co zaburza prawidłową pracę zastawek. W dodatku mogą doprowadzić do powstania żylaków i zatorów, a w niektórych przypadkach nawet do śmierci.
Przede wszystkim profilaktyka
Odpowiedzieliśmy dziś Państwu na dosyć istotne pytanie. Tak, antykoncepcja hormonalna może być czynnikiem powodującym żylaki oraz zakrzepicę. Dlatego paniom, które przyjmują tabletki antykoncepcyjne, polecamy profilaktyczne stosowanie terapii uciskowej. Poprawia ona przepływ krwi w żyłach i znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia nieestetycznych „pajączków” poprawiając tym samym kondycję nóg.
Zostaw odpowiedź