Z problemem żylaków kończyn dolnych zmaga się ogromna liczba populacji. Należy pamiętać, że nie są one jedynie defektem kosmetycznym, a świadczą o nieprawidłowej kondycji naszych żył. Nieleczone mogą prowadzić do poważnych chorób zagrażających życiu. Na naszym blogu opisywaliśmy już różne nieinwazyjne metody leczenia żylaków kończyn dolnych. Dziś przybliżymy kolejny sposób – miniflebektomia żylaków.
Żylaki kończyn dolnych występują u niemal 50% populacji, przy czym aż 3 razy częściej u kobiet. Powodem ich powstawania są nieprawidłowo działające zastawki żylne. Krew zaczyna zalegać w żyłach, a te stopniowo się poszerzają. Rozwojowi żylaków sprzyjają: skłonności genetyczne, nadwaga, brak aktywności fizycznej, przebyte ciąże, długotrwałe przebywanie w jednej pozycji siedzącej lub stojącej. Chorzy odczuwają drętwienie, ciężkość nóg oraz skurcze mięśni łydek. Istnieją różne metody leczenia żylaków, takie jak: kompresjoterapia, naturalne preparaty, manualny drenaż limfatyczny, skleroterapia, ClosureFast czy elektrostymulacja. Przy czym warto pamiętać, że wyroby uciskowe można stosować także profilaktycznie. Dziś skupimy się na kolejnym sposobie radzenia sobie z żylakami. Jest nim miniflebektomia żylaków.
Co to jest miniflebektomia żylaków?
Miniflebektomia żylaków (szydełkowanie żył) jest nowoczesnym i małoinwazyjnym zabiegiem polegającym na usuwaniu zmienionych chorobowo żył. Ponieważ metoda ta może być stosowana w warunkach ambulatoryjnych, jest doskonałą alternatywą dla techniki laserowej czy klasycznej operacji. Zabieg trwa od 20 do 40 minut i przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Nad żylakami lekarz wykonuje igłą lub nożem chirurgicznym 2-3 milimetrowe nacięcia i przy pomocy szydełka chirurgicznego usuwa zmienione chorobowo żyły. Istotny jest fakt, że te niewielkie nacięcia najczęściej nie wymagają szycia, a jedynie użycia plastrów do zamykania ran (Steri-Strip). Następnie na nogę zakłada się opaskę uciskową. Należy ją nosić przez 2-4 tygodnie. Jeżeli po zabiegu pojawią się krwiaki, nie trzeba się martwić, gdyż samoistnie znikają po kilku-kilkunastu dniach. Bardzo rzadko pacjenci skarżą się na ból. Jednak jeżeli ten wystąpi, to należy przyjąć środki przeciwbólowe.
Zalety miniflebektomii
Główną zaletą zabiegu miniflebektomii jest stosowanie znieczulenia miejscowego. Dzięki temu pacjent nie musi tracić czasu na hospitalizację i niemal od razu wraca do normalnej aktywności. Co więcej, narzędzia mikrochirurgiczne nie pozostawiają blizn, co nie jest takie ewidentne w przypadku klasycznej operacji żylaków. Ze względu na małoinwazyjność, zabiegowi miniflebektomii mogą się poddać osoby starsze. Technika ta jest także świetnym uzupełnieniem innych metod, takich jak laseroterapia czy skleroterapia.
Zalecenia po zabiegu
Choć od razu po zabiegu pacjent może opuścić klinikę, to w celu uniknięcia powikłań i zwiększenia skuteczności zabiegu warto zastosować się do kilku zaleceń. Przede wszystkim należy szybko powrócić do codziennej aktywności. Warto poświęcić dużo czasu na spacery i unikać długotrwałego siedzenia w jednej pozycji. Dzięki temu nie doprowadzimy do powstania zakrzepów, które prowadzą do zakrzepicy żył głębokich. Przez pewien czas warto wstrzymać się od chodzenia w butach na wysokim obcasie. Ponadto do kilku dni po zabiegu dobrze jest nie wsiadać za kierownicę samochodu. Powodem są ewentualne uszkodzenia nerwów czy zaburzenie czucia.
By zminimalizować ryzyko powikłań, zalecana jest kompresjoterapia. W tym wypadku doskonale spisują się wyroby uciskowe dostępne w naszym sklepie. Należy je stosować do 3 tygodni po wykonanej miniflebektomii. W tym celu wykorzystuje się produkty uciskowe II klasy. Wywołują one ucisk 20-30 mmGh. Niezwykle istotne jest prawidłowe stosowanie kompresjoterapii, gdyż zbyt mocny ucisk może doprowadzić do niedokrwienia, a nawet do martwicy kończyny. Niemniej powinien on być silny, ale nie może powodować mrowienia ani drętwienia.
Przez kilka dni warto darować sobie długie kąpiele w wannie, lecz należy dbać o higienę, by nie doszło do zakażenia ze względu na obecne rany. Przez okres ich gojenia nie powinniśmy korzystać z sauny i opalać się.
Usunięcie skutków to nie wszystko
Miniflebektomia żylaków jest rewelacyjną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych, gdyż nie wymaga hospitalizacji, jest małoinwazyjna, a pacjent od razu może wrócić do codziennej aktywności. Warto jednak pamiętać o tym, że zabieg usuwa jedynie skutek choroby, czyli nieestetycznie wyglądające pajączki. W celu zapobiegania nawrotom warto wdrożyć do swojego życia profilaktykę: zmniejszyć masę ciała, unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji siedzącej lub stojącej, zacząć się lepiej odżywiać, chodzić często na spacery czy rozpocząć przygodę ze sportem. Bardzo ważnym punktem jest także kompresjoterapia, czyli wyroby uciskowe, z których mogą korzystać zarówno panie, jak i panowie. Natomiast jeżeli jesteś w grupie ryzyka, a nie masz jeszcze żylaków, czym prędzej zastanów się nad profilaktyką przeciwżylakową.