Masaż pneumatyczny BOA służy przede wszystkim do polepszenia jakości krążenia żylnego i limfatycznego. Jego zastosowanie pomocne jest głównie w pierwszej fazie leczenia niewydolności krążeniowej. Należy jednak pamiętać o przeciwwskazaniach, które uniemożliwiają korzystanie z tego typu terapii.
Masaż pneumatyczny BOA
Masaż pneumatyczny BOA należy do grupy masaży limfatycznych. Oznacza to, że poprawia krążenie limfy i krwi w organizmie człowieka. Najczęściej wykonuje się masaż limfatyczny nóg, rąk oraz twarzy. Opiera się na wykorzystaniu specjalnego sprzętu do masażu, który określany jest mianem mankietu. Mankiet ten dostosowany jest wymiarem do masowanej części ciała pacjenta.
Przeprowadzenie masażu pneumatycznego BOA polega na naprzemiennym wtłaczaniu i wypuszczaniu powietrza z mankietów. Dzięki temu osiągany jest ucisk oraz zmniejszanie ucisku w różnorodnych sekwencjach – naprzemiennie, płynnie lub stopniowo. Masaż pneumatyczny zapewnia taką samą skuteczność, co tradycyjny masaż limfatyczny. Może jednak być odbierany przez pacjentów subiektywnie jako mocniejszy. Wykorzystuje bowiem nie siłę dłoni, ale specjalnego urządzenia.
Masaż pneumatyczny BOA zaleca się przede wszystkim osobom, które cierpią z powodu licznych obrzęków, niewydolności żylnej, dny moczanowej, otyłości. Wskazaniem do wykonania drenażu limfatycznego są też takie dolegliwości i schorzenia jak: otyłość, zespół cieśni nadgarstka, choroba zwyrodnieniowa stawów, choroba niedokrwienna, neuropatia. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do stosowania masażu pneumatycznego BOA są: urazy tkanek miękkich, choroby skóry, zakrzepica żylna, obrzęk płuc. Z drenażu limfatycznego nie powinny również korzystać osoby cierpiące na nowotwory, padaczkę, jaskrę, choroby zakaźnie, niewydolność nerek i wątroby, a także kobiety w ciąży. Ze względu na wielość przeciwwskazań do drenażu limfatycznego przed jego wykonaniem konieczna jest wizyta u lekarza. Powinien on przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, a w razie konieczności zlecić wykonanie stosownych badań. W przeciwnym razie może dojść do niebezpiecznych powikłań.
Obrzęk limfatyczny
Masaż pneumatyczny BOA poleca się pacjentom cierpiącym z powodu obrzęku limfatycznego. Silnie pobudza krążenie w układzie krwionośnym i limfatycznym, zapobiegając powstawaniu obrzęków i zastoju płynów. Ponadto, po każdym masażu wskazane jest przyjmowanie przez pacjentów dużej ilości wody, by wspomóc oczyszczanie organizmu z toksyn.
Obrzęk limfatyczny może mieć różnorodne podłoże – określa się je jako pierwotne (wrodzone) i wtórne (nabyte). Bez względu na przyczynę, jego objawy są takie same prawie u wszystkich pacjentów. Najczęściej wymienianymi dolegliwościami, które związane są z obrzękiem limfatycznym, są: opuchlizna, narośla, stwardniała skóra, wybrzuszenia, trudności w poruszaniu kończyną, uczucie ciężkości i ból.
Najskuteczniejszą metodą leczenia obrzęku limfatycznego jest aktywny i systematyczny masaż limfatyczny. Przeprowadzany przez specjalistów pomaga zapobiegać dalszym obrzękom oraz niweluje już istniejące. Pobudzając do pracy układ limfatyczny, dba o prawidłowe krążenie płynów w organizmie człowieka. Ponadto, w leczeniu obrzęku limfatycznego stosuje się terapię uciskową, w której wykorzystuje się bandaże i ubrania uciskowe usprawniające pracę mięśni – ma to poprawić przepływ limfy. Nieleczony obrzęk limfatyczny może doprowadzić do wystąpienia szeregu poważnych zaburzeń. Najczęściej występującymi są: zapalenie naczyń limfatycznych, zapalenia skóry, zakażenia, głównie grzybicze.
Drenaż limfatyczny
Inną nazwą stosowaną dla masażu limfatycznego jest drenaż limfatyczny. Systematyczne wykonywanie drenażu limfatycznego pozwala utrzymać w dobrej kondycji przepływ limfy w najbardziej narażonych na zastoje częściach ciała człowieka. Drenaż limfatyczny wykonuje specjalista od masażu, który przeprowadza go wzdłuż naczyń limfatycznych. Bardzo ważny jest kierunek drenażu – musi on być zgodny z ułożeniem naczyń limfatycznych i położeniem najbliższych węzłów chłonnych. Masażowi poddaje się okolice węzłów chłonnych, a nie same węzły. Nie jest to zabieg bolesny, ale przy większej sile nacisku może powodować uczucie dyskomfortu.
Drenaż limfatyczny poleca się nie tylko osobom cierpiącym na owrzodzenia żylne. Skutecznie sprawdza się także u osób, które cierpią na wzmożone bóle nóg ze względu na wykonywanie pracy stojącej, zbyt mały poziom podejmowanej aktywności fizycznej, skarżących się na cellulit oraz siniaki.
Równie często, co w przypadku kończyn górnych i dolnych, wykonuje się drenaż limfatyczny twarzy. Wspomaga on procesy odnowy biologicznej i zapobiega procesom starzenia się skóry. Co więcej, sprawny przepływ chłonki zapobiega degeneracji tkanek i obumieraniu komórek. Poprawia krążenie, dzięki czemu skóra jest lepiej odżywiona. Pobudzenie przepływu krwi i chłonki wpływa także pozytywnie na elastyczność mięśni i skóry, co zapobiega powstawaniu zmarszczek.