Żylakami nazywamy poszerzone żyły kończyn. Miewają one workowate lub wrzecionowate kształty i są bardzo charakterystycznie poskręcane. Szpecą nogi zarówno pań, jak i panów. Jednak zdecydowanie częściej pojawiają się u płci pięknej. Dlaczego tak się dzieje, skoro paniom w zdecydowanej większości bardziej zależy na pięknych nogach? W tym artykule postaram się odpowiedzieć na to przykre pytanie.
Choroba, która sprawia, że na nogach pojawiają się żylaki to przewlekła niewydolność naczyń żylnych. To właśnie przez nią dochodzi do zastoju krwi w żyłach lub wstecznego przepływu krwi, tak zwanego refluksu. Wszystko za sprawą patologicznych zwężeń żył i ich niedrożności.
Żylaki jednak to nie tylko patologicznie zmienione żyły powierzchniowe wyglądające nieestetycznie. To także objaw choroby. Ponadto osoby, u których występują żylaki, doświadczają mocnych skurczy mięśni łydek, uczucia ciężkich nóg i uczucia rozpierania. Dodatkowo bardzo często pojawia się mrowienie i ból.
U kogo żylaki kończyn dolnych pojawiają się częściej?
Dolegliwości żylakowe częściej pojawiają się u kobiet. Badania wykazują, że z ich powodu cierpi 47% kobiet i o 10% mniej mężczyzn. Żylaki kończyn dolnych u kobiet rozwijają się jednak zdecydowanie szybciej niż u mężczyzn.
Aż 6 razy więcej pań do 35 roku życia skarży się na występowanie żylaków. Stosunek ten zmniejsza się z wiekiem i wyrównuje po 65 roku życia.
Czynniki sprzyjające występowaniu żylaków kończyn dolnych
Dolegliwości żylakowe najczęściej spowodowane są:
- zaawansowanym wiekiem
- paleniem tytoniu
- obciążeniami genetycznymi
- niską aktywnością fizyczną
- siedzącym trybem życia.
Ponadto podręczniki podają, że jednym z głównych czynników występowania żylaków jest właśnie płeć żeńska. Co zatem sprawia, że kobiety częściej borykają się z tymi nieprzyjemnymi defektami?
Żylaki nóg u kobiet podczas ciąży
Tak jak wspomniałem na początku, żylaki częściej występują u płci pięknej. Dodatkowo płeć żeńska jest jednym z głównych czynników determinujących ich powstawanie. Jednak co jeszcze wpływa na fakt, że pojawiają się one głównie u pań?
Jednym z powodów może być ciąża. Rozwój płodu w organizmie kobiety sprawia, że pojawia się w nim także więcej krwi. Skutkuje to zwiększeniem wypełnienia żył i zwiększaniem ich światła. Żyła może powiększyć się do tego stopnia, że zacznie być widoczna na kończynie. Dodatkowo przez powiększającą się macicę wywołującą ucisk na drogi, którymi w jamie brzusznej odpływa krew, dochodzi do ich zalegania w kończynach dolnych. Warto dodać także, że podczas ciąży bardzo ogranicza się ruch i wysiłek. Co również może powodować zastoje. Ponadto ciąża sprawia, że w organizmie podnosi się poziom progesteronu, który także jest istotnym czynnikiem powstawania żylaków nóg u kobiet podczas ciąży i nie tylko. Jego wpływ na patogenezę żylaków omówię w kolejnym punkcie.
Hormony
Jak zaznaczyłem wyżej, wzrost progesteronu także jest jednym z czynników, które powodują żylaki nóg u kobiet. Dominujące hormony u kobiet to estrogeny powodujące zwiększenie krzepliwości krwi. Pojawiający się w naczyniu żylnym zakrzep sprawia, że krew nie odpływa i zbiera się w jednym miejscu tuż przed przeszkodą. Dochodzi wówczas do powiększenia średnicy naczynia. Ponadto często determinuje on powstawanie obrzęków i zwiększenie masy ciała. Drugim dominującym hormonem w ciele kobiety jest progesteron. Sprawia, że poszerza się część mięśniowa ścian naczyń krwionośnych i zatrzymuje wodę w organizmie. Wpływa to w znacznym stopniu na pojawianie się obrzęków. Następnym punktem mogą być żylaki kończyn dolnych.
Do wzrostu poziomu tych hormonów może dojść nie tylko naturalnie. Należy pamiętać, że doustne środki antykoncepcyjne czy hormonalna terapia zastępcza (redukująca objawy menopauzy) także może powodować wzrost ich poziomów.
Otyłość
Przewlekła niewydolność naczyń żylnych może być powodowana otyłością. Jednak i w tym wypadku płeć odgrywa istotną rolę. Żylaki nóg u kobiet otyłych pojawiają się znacznie częściej niż u otyłych mężczyzn. Tkanka tłuszczowa także produkuje estrogeny.
Siedzący tryb życia
Aktywność fizyczna jest niezwykle istotna w utrzymaniu dobrego stanu zdrowia. Jej brak sprzyja patogenezie choroby. Stojąca czy też siedząca praca znacznie wpływa na ryzyko pojawienia się żylaków. Mowa o nauczycielach, kierowcach, urzędnikach, sprzedawcach, pielęgniarkach itd.
U 30% osób pracujących w ten sposób zaobserwowano dolegliwości żylakowe.
Inne powody
Ryzyko pojawienia się żylaków występuje także u osób wysokich lub cierpiących na zaparcia. Dodatkowo istotne są skłonności genetyczne.
Prawdopodobieństwa wystąpienia żylaków kończyn dolnych u osób, których rodzice cierpią na te schorzenia, wynosi 89%. W przypadku występowania żylaków u jednego z rodziców wynosi ono 42%.
Żylaki nóg u kobiet występują częściej – to fakt
Poruszyliśmy dziś niezwykle istotny temat. Niestety jest faktem, że żylaki kończyn dolnych u kobiet pojawiają się częściej niż u mężczyzn. Powoduje to wiele czynników, między innymi: ciąża, gospodarka hormonalna czy otyłość. Mam nadzieję, że wszystkie drogie panie zainteresowane pięknem swoich nóg już dziś podejmą profilaktykę. Zapraszam do sklepu i wybrania odpowiedniego produktu dla siebie.