Echoskleroterapia jest nowoczesną odmianą skleroterapii. Polega na zamknięciu światła chorobowo zmienionych żył za pomocą środka farmakologicznego. W przypadku echoskleroterapii lekarz cały zabieg kontroluje za pomocą aparatu USG, dzięki czemu może precyzyjnie wykonać całą procedurę.
Żylaki kończyn dolnych to schorzenie, które dotyka ogromnej części światowej populacji. Zdecydowanie częściej chorują na nią jednak kobiety. Wiele osób traktuje je jedynie jako defekt kosmetyczny. Tymczasem nieleczone żylaki mogą doprowadzić do poważnych chorób, takich jak przewlekła niewydolność żylna czy zakrzepica. Te stanowią już poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego też warto stosować profilaktykę przeciwżylakową w postaci produktów uciskowych. Jeżeli natomiast już zauważyliśmy na swoich nogach „pajączki”, czym prędzej rozpocznijmy kurację. Współczesna medycyna oferuje coraz skuteczniejsze metody leczenia żylaków. Jedną z nich jest skleroterapia.
Skleroterapia żylaków kończyn dolnych
Skleroterapia żylaków kończyn dolnych jest nieinwazyjną, niemal bezbolesną i całkowicie bezpieczną metodą leczenia nieestetycznych „pajączków”. Polega na zamknięciu światła chorego naczynia poprzez wstrzyknięcie środka farmakologicznego prowadzącego do zwłóknienia oraz zaniku zmienionej chorobowy żyły. Dzięki skleroterapii można całkowicie pozbyć się nawet większych zmian żylakowych. Standardowy czas trwania zabiegu wynosi około 30 minut. Po nim należy prowadzić aktywny tryb życia. Warto także nosić wyroby uciskowe, takie jak podkolanówki, pończochy czy rajstopy.
Możemy wyróżnić skleroterapię farmakologiczną oraz piankową. Jednak z punktu widzenia pacjenta nie różnią się niczym. Ich różnica polega na konsystencji wstrzykiwanego preparatu. W przypadku tej pierwszej środek ma postać płynu. Natomiast podczas skleroterapii piankowej do żył wstrzykuje się preparat w postaci pianki. Zachęcamy do zapoznania się z osobnym materiałem na ten temat.
Echoskleroterapia – skleroterapia pod kontrolą ultrasonografii
Echoskleroterapia jest nowoczesną odmianą skleroterapii. Do wypełniania żył wykorzystuje się w niej lek w postaci piany zmieszany z powietrzem lub dwutlenkiem węgla. Piana działa silniej niż płyn, dlatego też skuteczniej zamyka naczynia. Dzięki użyciu ultrasonografu lekarz może wzrokowo na bieżąco kontrolować przepływ preparatu wewnątrz naczyń żylnych. Przed zabiegiem wykonuje się badanie USG-Doppler w pozycji stojącej. Pozwala ono dokładnie określić lokalizację, przebieg żył, ich średnicę oraz miejsce refluksu. Dalsza część zabiegu wykonywana jest w pozycji leżącej. Lekarz, stale monitorując naczynia za pomocą ultrasonografu, wstrzykuje preparat w odpowiednie miejsca. Dzięki obrazowi USG może od razu sprawdzić, jak wysoko żyła została wypełniona lekiem. Do nakłuć używa się bardzo cienkiej igły, dzięki czemu proces jest niemal całkowicie bezbolesny. Podczas jednego zabiegu standardowo nakłuwa się kończynę kilkanaście razy, a jego całkowity czas nie przekracza 30 minut. Jeżeli mamy do czynienia z niewielkimi żylakami, zazwyczaj wystarcza jedna wizyta. W przypadku większych trzeba liczyć się z 3-4 zabiegami przeprowadzanymi raz w tygodniu.
Echoskleroterapia – zalety
Echoskleroterapia ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to bezpieczna, nieinwazyjna metoda leczenia żylaków kończyn dolnych, niemal bezbolesna i niepozostawiająca żadnych blizn. Ponadto nie wymaga znieczulenia oraz hospitalizacji pacjenta.
Echoskleroterapia – przeciwwskazania
Zabieg echoskleroterapii nie jest wskazany osobom:
- uczulonym na środki obliterujące
- z dużymi obrzękami kończyn dolnych, które uniemożliwiają kompresjoterapię
- zmagającym się z nasilonymi miejscowymi lub uogólnionymi infekcjami
- unieruchomionym
- z zakrzepicą w fazie ostrej
- z chorobami nowotworowymi
- z aktywnymi chorobami autoimmunologicznymi
- z zaawansowaną miażdżycą tętnic nóg – w ciąży.
Echoskleroterapia – powikłania
Prawidłowo wykonany zabieg echoskleroterapii znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań. Nie można ich jednak całkowicie wykluczyć.
Po zabiegu możliwe jest wystąpienie:
- siniaków
- przebarwień
- obrzęku kostek
- bolesności ostrzykniętej żyły
- zapalenie żyły
- miejscowej reakcji alergicznej na środek obliterujący
- wtórnych naczynek w miejscu, które zostało poddane echoskleroterapii
- martwicy skóry (bardzo rzadko).
Coraz więcej osób chce się leczyć
Nowoczesne metody leczenia żylaków stają się z każdym rokiem bardziej popularne. Coraz więcej osób decyduje się na takie zabiegi jak skleroterapia czy echoskleroterapia. Stałym wzrostem popularności cieszy się także kompresjoterapia, czyli terapia uciskowa. Jednak nie tylko podczas leczenia żylaków, ale także w profilaktyce.
W XXI wieku wielu osobom zależy na pięknych i zdrowych nogach. Na rynku pojawiają się produkty uciskowe oparte o najnowocześniejsze technologie, w różnych wzorach i kolorach. Każdy więc może wybrać coś dla siebie. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać nić leczyć. Natomiast jeżeli już musimy się leczyć, to obecna nauka daje nam wiele możliwości. Jedną z nich jest echoskleroterapia.
One comment
DER-MED
Super, że skleroterapia jest bezbolesna i niemalże bezinwazyjna. Bardzo ciekawy artykuł i nowoczesna metoda 🙂