Mało inwazyjne leczenie żylaków jest współcześnie częściej wybierane od metody chirurgicznej. Użycie lasera pozwala na usuwanie dużych zmian, jak i tych małych zwanych pajączkami. Dzięki tak powziętej terapii pacjent praktycznie nie odczuwa żadnego dyskomfortu oraz nie musi rezygnować na czas rekonwalescencji z większości swoich codziennych zajęć.
Innowacyjna metoda EVLT
EVLT – to w pełnym brzmieniu Endovenous Laser Treatment for Varicose Veins.
Laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych metodą EVLT stosowane jest na świecie od blisko 20 lat. Metoda została wprowadzona w 1999 roku i polega na naświetlaniu wiązką lasera niewydolnego pnia żylnego. Wprowadzone do środka włókno laserowe o wysokiej temperaturze powoduje wewnątrznaczyniowe wykrzepianie, a co za tym idzie całkowite zamknięcie światła leczonego naczynia. Technika pozwala na wyeliminowanie konieczności chirurgicznego usuwania patologicznych zmian naczyniowych. Charakterystycznym dla tejże metody jest wysoki współczynnik skuteczności oraz bezpieczeństwo. Połączenie tych dwóch elementów ze wspomnianą już małą inwazyjnością sprawia, że usuwanie żylaków kończyn dolnych metodą EVLT cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony pacjentów i jest chętnie stosowane przez specjalistów na całym świecie.
Laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych — metodyka
Usuwanie żylaków kończyn dolnych metodą EVLT zaliczane jest do metod termoablacji, która polega na termicznym, trwałym uszkodzeniu nieprawidłowych naczyń żylnych. Działanie wysokich temperatur jest nieocenionym sprzymierzeńcem, który w efektywny sposób uszkadza i finalnie zamyka światło żylaków.
Wspomniane wysokie temperatury są osiągane dopiero wewnątrz naczynia i są wywoływane przez wewnątrznaczyniową emisję impulsów laserowych, które działają jednocześnie na dwóch płaszczyznach. W pierwszym etapie zaraz po wprowadzeniu fotony światła laserowego zostają zaabsorbowane przez molekuły odpowiedzialne za budowanie komórek naczyń. Ten proces doprowadza właśnie do zwiększenia ich energii wewnętrznej finalnie do miejscowego wzrostu temperatury. Drugi etap to podniesienie temperatury ściany naczyniowej od rozgrzanej przy pomocy lasera krwi i powstałych przy tym procesie pęcherzyków pary wodnej.
Te działania doprowadzają ostatecznie do uszkodzenia ściany, która zaczyna się obkurczać. W efekcie powstaje miejscowy stan zapalny i zostaje rozpoczęty proces krzepnięcia krwi w świetle uszkodzonego naczynia (żylaka), następnie włóknienia i całkowitego oraz nieodwracalnego zamknięcia żylaka. W kolejnym etapie zamknięte i zniszczone już naczynie jest wchłaniane przez sąsiadujące z nim tkanki. W tym procesie biorą udział komórki układu żernego tzw. makrofagów, które są odpowiedzialne za niszczenie obumarłych tkanek.
Konkludując, laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych to proces, w którym poprzez uszkodzenie naczyń przy pomocy światła laserowego doprowadza się do całkowitego wyeliminowania patologicznego naczynia. Metoda jest bezpieczna i praktycznie bezbolesna. Pacjent zostaje znieczulony miejscowo.
Aparatura do laserowego leczenia żylaków
Mało inwazyjne leczenie żylaków laserem odbywa się przy użyciu odpowiedniej aparatury, do której należy laser diodowy. Tenże generuje impulsy laserowe o długościach fali, które są najlepiej pochłaniane przez hemoglobinę — tzw. lasery hemoglobinospecyficzne. Mówimy tutaj o następujących długościach fal : 810 nm, 940 nm, 980 nm i 1064 nm.
Specjaliści mają do wyboru także aparaturę, która emituje impulsy o długości 1470 nm. Te wyróżniają się bardzo wysoką i bezkonkurencyjną absorpcją przez cząsteczki wody. Tego rodzaju lasery nazywamy hydrospecyficznymi i są one częściej i chętniej wybieranymi. Specjaliści zajmujący się leczeniem laserowym żylaków uważają, że te urządzenia są bardzo skuteczne, ale zdecydowanie bardziej bezpieczne niż lasery hemoglobinospecyficzne. W przypadku laserów hydrospecyficznych obserwuje się zdecydowanie mniej powikłań.
Transmisja światła laserowego do naczynia odbywa się przez cewnik wyposażony w światłowód, który jest dostosowany do transmisji impulsów laserowych. Najczęściej spotykana średnica cewnika wynosi 5F, czyli 1,5 mm. Światłowód jest zakończony końcówką z nasadką umożliwiającą prawidłowe i precyzyjne rozproszenie światła laserowego wewnątrz leczonego naczynia.
Kto może zdecydować się na leczenie metodą EVLT
Efektywność leczenia żylaków kończyn dolnych laserem jest wysoka, stąd okazuje się ona jedną z najczęściej wybieranych przez pacjentów i rekomendowanych przez specjalistów.
Leczenie wewnątrz żylne, do których zalicza się usuwanie żylaków kończyn dolnych EVLT, jest rekomendowane dla pacjentów, u których nie ma możliwości zastosowania skleroterapii. Dużą grupę osób stanowią pacjenci nietolerujący środków obliterujących stosowanych w innych metodach leczenia. Po EVLT powinny sięgnąć także osoby, u których obserwuje się dużą skłonność do teleangiektazacji, czyli powstawania tzw. pajączków.
W bardziej szczegółowym ujęciu, wskazania do leczenia laserem dzieli się na grupy
Do pierwszej należą wszelkiego rodzaju uwarunkowania anatomiczne oraz wskazania czynnościowe. W tej grupie możemy wyróżnić takie wskazania jak refluks żylny polegający na cofaniu się krwi w żyle, związany z nieprawidłową pracą zastawek. Poza tym ważnym wskazaniem są: lokalizacja anatomiczna patologicznego naczynia, która umożliwia zastosowanie metody EVLT pod kątem konieczności aplikowania znieczulenia.
Drugą grupą wskazań są uwarunkowania kosmetyczne. Tutaj wyróżniamy pacjentów, u których wygląd żylaków stanowi duże obciążenie. W tym przypadku mówimy o poprawieniu wizualnym nóg, jak i przywróceniu komfortu pacjentowi.
W trzeciej grupie znajduje się opis dodatkowych objawów klinicznych współtowarzyszących żylakom, a tym samym takich dolegliwości, które zdecydowanie pogarszają jakość życia.
Do najczęściej spotykanych należą: ból kończyn dolnych i uczucie tzw. ciężkich nóg, a także charakterystyczne pulsowanie i nieustanne zmęczenie nóg. Co więcej, w tej grupie znajduje się także RLS — czyli zespół niespokojnych nóg — oraz świąd, nocne skurcze i samoistne krwawienia z żylaków.
W ostatniej — czwartej — grupie wskazań znajdują się powikłania skórne wywołane nadciśnieniem żylnym i żylakami kończyn dolnych.
Metodę EVLT stosuje się u pacjentów, u których występują sytuacje wtórne do żylaków dolnych, a więc tj. obrzęk nóg, zanik i włóknienie tkanki podskórnej, owrzodzenia nóg oraz stany zapalne, a także tzw. zanik biały polegający na pojawieniu się ścieńczałych, pozbawionych pigmentów obszarów na skórze nóg.
Stosowane znieczulenie
Warto podkreślić, że usuwanie żylaków kończyn dolnych metodą EVLT zaliczane jest do komfortowych i praktycznie nieuciążliwych dla pacjenta. Zabieg mało inwazyjny nie wymaga całkowitego znieczulania, nie mniej nie jest wykonywany bez stosownego znieczulenia miejscowego. Laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych wymaga zastosowania znieczulenia nasiękowego, zwanego także tumescendyjnym. Polega ono na ostrzyknięciu samej okolicy żylaka środkiem znieczulającym. Cały zabieg odbywa się przy wykorzystaniu aparatu USG. Stosuje się lidokainę, którą w niektórych przypadkach wiąże się także z niewielkim dodatkiem adrenaliny. Takie połączenie pozwala na obkurczanie naczyń krwionośnych i tym samym na wydłużenie czasu działania lidokainy oraz na zmniejszenie krwawienia podczas wykonywania zabiegu.
Technika zabiegu
Zabieg jest wykonywany przy wykorzystaniu światła laserowego. Może go wykonywać specjalista chirurgii ogólnej, specjalista chirurgii naczyniowej, dermatologicznej, a także specjalista angiologii. Co więcej, lekarze zajmujący się leczeniem żylaków metodą laserową posiadają właściwe i szerokie kompetencje specjalistyczne.
Zabieg poprzedzony jest czynnością nazywaną mapowaniem żylaków. Polega ona na precyzyjnym wyznaczeniu zmienionych żył. Do tego celu wykorzystuje się specjalistyczny aparat USG, a następnie znaczy się na skórze istotne miejsca, w których należy dokonać nakłucia. Standardowo, pacjent leży na stole zabiegowym i uprzednio pole operacji jest odkażane i przygotowywane do zabiegu.
Przy wykorzystaniu ultrasonografu żylak jest nakłuwany igłą, przez którą zostają wprowadzony cienki prowadnik. Kolejno, na prowadnik nasuwana jest koszulka naczyniowa, a po jej wprowadzeniu sam prowadnik zostaje usunięty. Do tak przygotowanego naczynia, poprzez koszulkę zostaje wprowadzony cewnik wyposażony w światłowód i zostaje uruchomiony generator światła laserowego. Podczas zabiegu lekarz wyciąga światłowód z wnętrza naczynia, a wytwarzane impulsy laserowe doprowadzają do zamykania kolejnych odcinków naczynia. Czas trwania całego zabiegi wynosi około 60 minut.
Postępowanie po zabiegu
Po zabiegu zakładane są podkolanówki uciskowe, które mają za zadanie wywarcie na kończyny dolne właściwego nacisku. Należy pamiętać, że efektywność leczenia w dużej mierze zależy od postępowania w okresie dwóch tygodni po zabiegu. Dlatego też rajstopy uciskowe lub właśnie podkolanówki uciskowe powinny być używane według konkretnych zaleceń. Godzinę po zabiegu pacjent powinien wstać i spacerować. Jeśli nie występują niepokojące lekarza objawy, pacjent może wrócić do swoich codziennych zajęć już na drugą dobę.
Przez pierwsze 24 godziny po zabiegu, należy nieustannie nosić podkolanówki uciskowe lub rajstopy. Od drugiej nocy po zabiegu mogą być one stosowane w porze nocnej, aczkolwiek dla zapewnienia sobie pełnego powodzenia leczenia warto przyjąć zasadę całodobowego uciskania kończyny.
Rajstopy uciskowe zdecydowanie poprawiają komfort pacjenta zaraz po zabiegu, ale okazują się dużym sprzymierzeńcem w całym procesie leczenia i rekonwalescencji. Należy także pamiętać, by po usuwaniu żylaków metodą EVLT unikać gorących kąpieli i wykonywania intensywnego wysiłku fizycznego. Wskazane są natomiast godzinne spacery i odpoczynek z nogami uniesionymi do góry.
Żylaki przestają być problemem
Reasumując, laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych pozwala na szybkie usunięcie problemu. Jest tym skuteczniejsze, im szybciej zostanie podjęta terapia. Zdecydowanie jest to metoda rekomendowana w początkowym stadium choroby. Koszt leczenia oscyluje w granicach od 1500 złotych w Częstochowie, do 6 500 złotych w Poznaniu i Szczecinie. Należy jednak zaznaczyć, że cena uzależniona jest od rozmiaru i skomplikowania obszaru leczenia.
Zostaw odpowiedź