Niewydolność żylna to jedna z chorób cywilizacyjnych, która stała się prawdziwym problemem dnia codziennego. Jedną z głównych jej elementów są żylaki kończyn dolnych, które często są odczytywane jako problem natury estetycznej, tymczasem są one zaczątkiem poważnych schorzeń i dolegliwości. Współczesna medycyna pozwala na uporanie się z tym problemem dostarczając doskonałe metody leczenia żylaków charakteryzujące się małą inwazyjnością w stosunku do chirurgicznej klasyki. Jedną z nowoczesnych terapii jest Flebografia będąca przezskórną cewnikową echoskleroterapią.
Czym są żylaki nóg
Podwyższone ciśnienie żylne powoduje nienaturalne poszerzenie naczyń, a co za tym idzie powstawanie żylaków kończyn dolnych, które zaliczane są do klinicznych objawów przewlekłej niewydolności żylnej. Obrazowo rzecz ujmując są one wydłużonymi naczyniami żylnymi o krętym przebiegu, workowatej i poszerzonej strukturze. Żylaki są łatwe do zaobserwowania także przez skórę, można je również wyczuć jako charakterystyczne uwypuklenia. Postrzegane jako problem natury kosmetycznej i estetycznej w istocie mogą być przyczyną wielu powikłań o poważnym charakterze. Brak interwencji lekarskiej i podjęcia terapii może skutkować przewlekłym obrzękiem kończyn dolnych, bólu, skurczy mięśniowych, owrzodzeń żylnych i troficznych zmian na skórze. Nogi z tego rodzaju zmianami skutkują uczuciem ciężkości i napięcia, które jako pierwsze powinno nas skłonić do wizyty u specjalisty.
Leczenie o złożonym postępowaniu
Ablacja mechaniczno-chemiczna Flebogrif należy do najnowocześniejszych technik leczenia żylaków. Opiera się ona na dwóch jednoczesnych mechanizmach mających na celu zamknięcie światła naczynia żylnego poprzez uszkodzenie śródbłonka naczyniowego i uzyskanie reakcji chemicznej wywołanej przez wpuszczony do niewydolnego naczynia żylnego spienionego sklerozantu. W fachowym ujęciu takie połączenie nazywane obiteracją mechaniczno – chemiczną bazuje na latach doświadczeń i badań nad kolejnymi metodami.
Flebogrif – co to za terapia?
Flebogrif jest jedną z najdoskonalszych terapii leczenia żylaków o wysokiej skuteczności i doskonałym poziomie bezpieczeństwa. Metoda została opracowana przez firmę Balton, która jest polskim producentem jednorazowych wyrobów medycznych. Narzędzie do wykonywania zabiegów zostało zaprojektowane i w całości stworzone przez polskich specjalistów, którzy w perfekcyjny sposób połączyli działanie fizycznego drażnienia śródbłonka naczyń żylnych z obliterującym oddziaływaniem substancji chemicznych. Narzędzie zabiegowe to w istocie jednokanałowy cewnik długości 1,5 metra i średnicy 5 French`ów. Warto dodać, że 1 French to wartość około 0,33 mm.
Z technicznego punktu widzenia ablacja mechaniczno-chemiczna Flebogrif polega na wprowadzeniu przez cewnik metalowego trzpienia z pięcioma cienkimi i sprężystymi drucikami. Te dzięki swojej strukturze uszkadzają w sposób mechaniczny śródbłonek naczynia żylnego. Dodatkowo operowane naczynie jest poddawane działaniu substancji chemicznej.
Dlaczego ta metoda jest polecana
Różnorodne metody leczenia żylaków najczęściej wymagają podania środków znieczulających. Alacja mechaniczno-chemiczna Flebogrif jest absolutnie bezbolesnym zabiegiem nie wymagającym tego rodzaju przygotowania. Co więcej, jej mało inwazyjność pozwala niemal natychmiast po zabiegu powrócić do swoich codziennych zajęć. Zabieg może być przeprowadzony w ambulatoryjnych warunkach i cechuje się wysoką precyzją oraz bezpieczeństwem. Wszystkie podejmowane działania są nadzorowane dzięki obrazowi ultrasonograficznemu.
Efekty ablacji są widoczne natychmiast, a pacjent nie odczuwa dolegliwości związanych z zabiegiem. Głównym zaleceniem po zabiegu jest kompresjoterapia, w której pomocne będą wysokiej jakości wyroby przeciwżylakowe mające za zadanie powodować odpowiedni ucisk.
Podsumowanie
Reasumując nowoczesne metody leczenia żylaków pozwalają uniknąć leczenia chirurgicznego, a także sprawiają, że pacjenci nie muszą rezygnować ze swoich codziennych zajęć. Co więcej, omawiana ablacja mechaniczn-chemiczna Flebogrif jest efektywną metodą, całkowicie bezpieczną, pozbawioną tradycyjnych cięć. Praktycznie nie obserwuje się żadnych przypadków powikłań, a prawidłowo przeprowadzona terapia (łącząca zabieg i wyroby przeciwżylakowe) daje trwałe efekty.