Żyły kończyn dolnych posiadają rozmieszczone co kilka centymetrów zastawki uniemożliwiające cofanie się krwi. Ich nieprawidłowe działanie sprawia, że krew zalega w żyłach, które po pewnym czasie rozszerzają się i powodują żylaki. Są to nieestetycznie wyglądające „pajączki”, które mogą być niebezpieczne. Na schorzenie to cierpi aż 80% populacji dorosłych ludzi. Zatem jak dbać o nogi?
Żylaki najczęściej powstają w kończynach dolnych i zazwyczaj nie stanowią większego zagrożenia. Nie powodują żadnych dolegliwości i przebiegają bezobjawowo. Stanowią jedynie nieestetyczny defekt kosmetyczny. Nie wolno ich jednak bagatelizować, ponieważ czasami zdarza się, że prowadzą do dużo bardziej poważnych dolegliwości, a nawet zakrzepicy żył głębokich. Leczenie żylaków jest dosyć trudne. Warto więc już dziś dowiedzieć się, jak wygląda profilaktyka żylaków kończyn dolnych i rozpocząć jej stosowanie.
Jak dzielimy żylaki?
Żylaki możemy podzielić na:
- Pierwotne – rozwijające się samoistnie. Powstają w związku ze skłonnościami genetycznymi współistniejącymi z czynnikami ryzyka. Są to: długotrwałe przebywanie w jednej – stojącej lub siedzącej – pozycji, nadmierny wysiłek fizyczny, wielokrotne ciąże.
- Wtórne – czyli powstające po przebytych lub istniejących chorobach, które powodują zastój krwi w żyłach.
Jak dbać o nogi podczas pracy?
Długotrwała stojąca lub siedząca praca zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków. Na szczęście są metody, które mogą temu całkowicie zapobiec lub w zdecydowanym stopniu to prawdopodobieństwo zmniejszyć. W wielu z nich chodzi o złagodzenie nacisku krwi na ścianki żył. Czyli po prostu o danie nogom wytchnienia, po to by krew mogła z nich swobodnie spłynąć. Warto wykorzystać przerwy w pracy na gimnastykę. Wystarczy kilka minut treningu, by ułatwić przepływ krwi w żyłach. Należy wstać, przejść się kawałek i zrobić kilka przysiadów. Kolejnym, zdecydowanie lepszym sposobem jest położenie się i ułożenie nóg kilka centymetrów powyżej głowy. Oczywiście nie każdy ma w pracy możliwość wykonywania ćwiczeń. Wówczas bardzo ważne jest, żeby choć trochę poruszać nogami, nawet gdy siedzimy. Samo napięcie mięśni łydek i poruszanie palcami powinno już pomóc.
Dużo ruchu po pracy
Jeżeli nie mamy możliwości ruszania się w pracy, skupmy się na tym po pracy. Pamiętajmy, że nadwaga i złe krążenie mogą w znaczny sposób wpłynąć na powstanie nieestetycznych pajączków na nogach. Dlatego też warto zachować odpowiednią, zbilansowaną dietę oraz zadbać o aktywność fizyczną. Wyjście na spacer czy wyprowadzenie psa już sprawią, że krew w żyłach popłynie szybciej, a nasze nogi poczują się lepiej. Z kolei najlepszym wyjściem jest oczywiście uprawianie sportu. Bieganie czy pływanie bardzo poprawia krążenie. Dzięki czemu krew nie zalega w żyłach, a nasze ciało, wraz z nogami, jest zdrowsze i mniej narażone na schorzenia czy choroby.
Jeżeli nasze nogi puchną lub zaobserwujemy już małe żylaki, należy zrezygnować z gorących kąpieli, sauny czy solarium. Wysoka temperatura rozszerza bowiem naczynia krwionośne, spowalnia ich przepływ, co w rezultacie może doprowadzić do zalegania krwi w żyłach.
Zbilansowana dieta
Najlepszą dietą stosowaną w profilaktyce żylaków nóg jest dieta zróżnicowana ze sporą ilością błonnika. Może on pochodzić zarówno ze świeżych warzyw, jak i owoców. Warto także pić dużo wody. Przyjmuje się, że optymalna ilość to od 1,5 do 2 litrów. Dzięki temu unikniemy rozwoju zaparć mogących predysponować do powstawania żylaków. Ograniczmy potrawy wędzone i smażone, w których jest dużo tłuszczu i przede wszystkim wyeliminujmy całkowicie papierosy. Palenie doprowadza bowiem do uszkodzeń naczyń, tętnic i żył.
Pończochy uciskowe w profilaktyce żylaków kończyn dolnych
Profilaktyka żylaków kończyn dolnych to nie tylko aktywność fizyczna i dieta. Warto skorzystać także z najnowszych rozwiązań współczesnej medycyny. Jednym z nich jest kompresjoterapia, czyli nieinwazyjna metoda polegająca na wywarciu odpowiedniego ucisku na kończynę. Największe jest ono zawsze na kostce i zmniejsza się w kierunku pachwiny. Terapia uciskowa zwiększa prędkość przepływu krwi i poprawia wydolność zastawek, co korzystnie wpływa na obniżenie ciśnienia krwi w żyłach. Najczęściej stosuje się pończochy uciskowe, podkolanówki i rajstopy. Pończochy uciskowe w profilaktyce żylaków kończyn dolnych to sprawdzony, bardzo skuteczny i przede wszystkim bezpieczny produkt polecany przez wielu lekarzy. Ucisk, jaki powodują, wspiera ścianki żył i zapobiega ich rozszerzaniu. Obecnie rynek oferuje wiele rodzajów, wzorów i kolorów. Używają ich także mężczyźni. Wybierając pończochy uciskowe dla siebie, należy zwrócić uwagę na siłę ucisku, która powinna być odpowiednio dobrana do obecnego stanu kończyn dolnych. Najsłabsza będzie stosowana w profilaktyce, silniejsze już w leczeniu.
Warto zadbać o nogi
Dowiedzieliśmy się dziś, jak dbać o nogi. Zwróciliśmy uwagę na to, że oprócz uwarunkowań genetycznych powstawaniu żylaków sprzyja także niewłaściwa dieta i brak ruchu. Warto już dziś zastosować profilaktykę, ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć. Pamiętajmy o urozmaiconej diecie wysokobłonnikowej i aktywności fizycznej. Wspomnieliśmy także o kompresjoterapii. Pończochy uciskowe w profilaktyce żylaków kończyn dolnych są doskonałym, przynoszącym efekty i bezpiecznym produktem. Polecam zakupić je już dziś i stosować na wszelki wypadek.
One comment
Paweł
Zacznę brać wasze uwagi do serca.