Wiele osób zastanawia się, czy leczenie żylaków podkolanówkami przeciwżylakowymi jest naprawdę możliwe. Odpowiedź na to pytanie jest proste! Jest to możliwe, o ile wiemy, jak dobrać podkolanówki uciskowe tak, by zapobiegały powstawaniu żylaków, pajączków czy obrzęków nóg. Szczególną uwagę warto zwrócić na stopień kompresji bielizny uciskowej, jej rozmiar oraz zasady noszenia. Nie bez znaczenia jest również jakość produktu kompresyjnego! Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami.
Jak wybrać właściwe podkolanówki przeciwżylakowe?
Dobór odpowiednich podkolanówek przeciwżylakowych opiera się na zakupie właściwego rozmiaru, zapewniającego komfortowe noszenie, a także na stosowaniu modeli o odpowiednim stopniu kompresji dla określonego stanu zdrowia. Warto skorzystać z pomocy konsultantów firm dystrybuujących produkty kompresyjne oraz z zaleceń producenckich. Dobrą praktyką jest również dobieranie podkolanówek przeciwżylakowych wraz z lekarzem.
Pamiętać trzeba, że wyroby przygotowane w 1 stopniu ucisku stosowane są przy pierwszych objawach dolegliwości żylnych (np. pajączki czy nieustępujący obrzęk w kostce po przespanej nocy itp.). Kolejne stopnie kompresji przeznaczone są przy poważniejszych stanach. Ponadto na rynku dostępne są podkolanówki uciskowe profilaktyczne dla zachowania zdrowych i pięknych nóg!
Warto wiedzieć! Istnieją różne stopnie kompresji produktów uciskowych. Określają one poziom ucisku wywieranego przez bieliznę kompresyjną i pomagają w ich doborze przy określonych dolegliwościach. W przypadku podkolanówek uciskowych wyróżniamy: 1 stopień kompresji 18-21 mmH2; 2 stopień kompresji 23-32 mmHg; 3 stopień kompresji 34-46 mmHg; 4 stopień kompresji powyżej 46 mmHg.
Jak nosić podkolanówki uciskowe?
Podkolanówki uciskowe dostępne są w sprzedaży w modelach na sezon wiosenny i letni, a także jesienny i zimowy. Dzięki temu łatwo można skompletować garderobę, stosując produkty kompresyjne nie tylko w domu, ale i w pracy! Należy mieć również na uwadze, że doskonały efekt terapeutyczny możliwy jest tylko w przypadku noszenia podkolanówek przeciwżylakowych regularnie. Najlepiej zakładać je po porannej toalecie, a zdejmować tuż przed położeniem się spać. Aby zachować właściwą higienę i uczucie świeżości, rekomendowane jest kupowanie podkolanówek kompresyjnych z jonami srebra.
Korzyści z noszenia bielizny przeciwżylakowej
Korzyści z noszenia bielizny przeciwżylakowej, w tym podkolanówek uciskowych, jest naprawdę wiele. Produkty kompresyjne mają zarówno dużą wartość profilaktyczną, jak i wspierają leczenie zaburzeń krążenia krwi oraz limfy. Tym samym podkolanówki przeciwżylakowe uciskowe zapewniają:
- Wsparcie w leczeniu schorzeń związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu żylnego i limfatycznego.
- Zapobieganie powstawaniu zmian żylnych.
- Uczucie lekkości nóg nawet po całym dniu pracy w pozycji stojącej lub siedzącej.
- Efekt gładkich, wymodelowanych, wyszczuplonych, zdrowych i pięknych nóg – dzięki prawidłowemu przepływowi krwi w naczyniach krwionośnych.
- Usunięcie obrzęków i dolegliwości bólowych kończyn dolnych.
Skuteczność podkolanówek uciskowych jest duża. Zwiększa się ona jednak w przypadku: regularnego noszenia, właściwego doboru rozmiaru, odpowiedniego doboru stopnia kompresji, zakupu produktu kompresyjnego wysokiej klasy i od sprawdzonej marki takiej jak VEERA!
Zwracaj uwagę na klasyfikację CEAP produktów kompresyjnych
Ułatwieniem w doborze właściwego produktu kompresyjnego jest klasyfikacja CEAP, która koncentruje się na poziomie dolegliwości. Mowa o stopniu zaawansowania choroby żylakowej w oparciu o objawy kliniczne (C), etiologię (E), lokalizację anatomiczną (A), a także przyczyny patofizjologiczne. Klasyfikacja dzieli się na 7 odrębnych kategorii. Oto one:
- C0 brak widocznych lub wyczuwalnych zmian żylakowych (ucisk profilaktyczny 8-12 mmHg lub 13-17 mmHg)
- C1 występowanie teleangiektazji lub żylaków siatkowatych (I klasa ucisku 18-21 mmHg)
- C2 żylaki (I klasa ucisku 18-21 mmHg)
- C3 obrzęki (II klasa ucisku 23-32 mmHg)
- C4 zmiany skórne pochodzenia żylnego (II lub III klasa ucisku tj. 23-32 mmHg lub 34-46 mmHg)
- C5 zmiany skórne oraz wygojone owrzodzenia (III klasa ucisku 34-46 mmHg)
- C6 czynne owrzodzenia (III klasa ucisku 34-46 mmHg)
W przypadku zakwalifikowania do poziomów C0-C1 warto sięgać po produkty kompresyjne przeznaczone do profilaktyki zdrowotnej. Objawy zaliczające stan pacjenta do kategorii C1-C6 to konieczność wyboru spośród wyrobów uciskowych wspomagających leczenie. Szczególnie polecana jest zatem linia Veera Przeciwżylakowa!