Żylaki kończyn dolnych są utrapieniem sporej ilości osób. Szacuje się, że może się z nimi zmagać nawet 50% wszystkich osób dorosłych. Warto pamiętać także o tym, że dotyczą one nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Nieestetycznie wyglądające pajączki to jednak niejedyny problem. Przewlekła niewydolność żylna często powoduje opuchnięcie kończyn i ich ból. Dlatego niezwykle istotne jest, aby w miarę wcześnie rozpocząć leczenie – a jeszcze lepiej profilaktykę.
PNŻ
Pisząc o PNŻ, czyli przewlekłej niewydolności żylnej, mamy na myśli zmiany patologiczne, które powstają z powodu utrudnionego odpływu krwi z kończyn. Powstawanie tej choroby może mieć uwarunkowania genetyczne i w większości przypadków tak jest. Często jednak wiąże się ona także z brakiem ruchu, siedzącym trybem życia czy długotrwałą pracą w pozycji siedzącej lub stojącej, a także otyłością, zaburzeniami hormonalnymi oraz ciążą.
Kompresjoterapia
Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej ściśle wiąże się z ułatwieniem odpływu krwi z kończyn dzięki przywróceniu odpowiedniego kierunku jej przepływu. Jednym ze sposobów leczenia przewlekłej niewydolności żylnej jest kompresjoterapia. Jest to nieinwazyjna metoda, która polega na wywarciu odpowiedniego ucisku na chorą kończynę. Największego na kostce i zmniejszającego się w kierunku pachwiny. Dzięki temu zwiększa się prędkość przepływu krwi, poprawia wydolność zastawek, co z kolei zmniejsza ciśnienie krwi żylnej.
Leczenie uciskiem wskazane jest w szczególności dla osób zmagających się z żylakami kończyn dolnych, po przebytych operacjach usunięcia żylaków, w zespole zakrzepowym, a także profilaktycznie osobom obciążonym genetycznie, wykonującym pracę w jednej pozycji oraz kobietom w ciąży.
Kompresjoterapia obejmuje stosowanie opasek i bandaży uciskowych, rajstop, podkolanówek, skarpet i pończoch uciskowych. Dziś skupimy się na tych ostatnich.
Prawidłowy dobór pończoch uciskowych
Stosowanie pończoch uciskowych jest niezwykle wygodne i łatwe. Przy doborze odpowiedniego rozmiaru należy skupić się na swoim wzroście, wadze oraz dokładnych wymiarach nogi w pewnych miejscach:
- obwód tuż nad kostką
- obwód łydki w najszerszym miejscu
- obwód pod kolanem (2 cm poniżej rzepki)
- obwód w połowie uda
- obwód 5cm poniżej pachwiny
Należy pamiętać o tym, że pomiarów dokonuje się na nieobrzękniętej nodze. Trzeba także zwrócić uwagę na precyzyjne dobranie odpowiedniej siły ucisku, która zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. Jest to niezwykle istotne, ponieważ zbyt delikatny ucisk będzie nieskuteczny, a zbyt silny może doprowadzić do upośledzenia przepływu krwi. Najbezpieczniej jest, jeżeli dobór odpowiedniej siły ucisku zostawimy lekarzowi.
Można rozróżnić 4 klasy ucisku:
- I (18-21 mmHg) – zaleca się ją głównie w profilaktyce przewlekłej niewydolności żylnej, kobietom w ciąży oraz osobom z niewielkimi żylakami bez obrzęków;
- II (23-32 mmHg) – zaleca się ją osobom z dużymi żylakami, po operacjach związanych z żylakami oraz podczas występowania obrzęków;
- III (34-46 mmHg) – zaleca się ją osobom z wyraźnie zaznaczoną niewydolnością żylną, obrzękami limfatycznymi i zagojonymi owrzodzeniami;
- IV (>49 mmHg) – są to produkty o najmocniejszym stopniu ucisku. Zaleca się je tylko w przypadku ciężkiego zespołu zakrzepowego i nieodwracalnych obrzęków limfatycznych. Pończochy uciskowe tej klasy powinno się stosować tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.
Różne kolory i wzory
Pończochy uciskowe, tak jak inne wyroby uciskowe, są dostępne w wielu kolorach i wzorach. Dzięki temu każdy może znaleźć odpowiedni produkt dla siebie. Warto jednak wybrać ciemniejsze pończochy, które poza leczeniem pozwolą na zamaskowanie nieestetycznych pajączków. Na tę kwestię powinny zwrócić uwagę w szczególności panie noszące spódnice i sukienki. Warto pamiętać także o tym, że z problemem żylaków kończyn dolnych zmagają się także panowie. Oni też będą w stanie znaleźć odpowiedni produkt dla siebie.
Kiedy i jak stosować?
- pończochy uciskowe powinno się zakładać rano, kiedy nogi nie są jeszcze opuchnięte. Z kolei na noc należy ja zdejmować;
- przed założeniem powinno się je zwinąć i zakładając, stopniowo rozwijać;
- należy pamiętać o tym, aby nie uszkodzić materiału paznokciami;
- nie należy doprowadzać do zetknięcia materiału z kremami czy maściami;
- pończochy uciskowe należy wymieniać co pół roku.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, aż 50% populacji dorosłych osób może mieć problemy z żylakami. Na szczęście medycyna nie próżnuje, lecz cały czas się rozwija. Dlatego dziś możemy się cieszyć nieinwazyjną metodą leczenia i zapobiegania chorobom układu żylnego, jaką jest kompresjoterapia. Leczenie uciskowe wiąże się ściśle ze stosowaniem produktów uciskowych, między innymi pończoch uciskowych. Pończochy uciskowe w profilaktyce żylaków są niezwykle wygodne, skuteczne i przede wszystkim bezpieczne. Warto już dziś zadbać o swoje nogi. W tym materiale dowiedzieliśmy się, jak dobrać odpowiedni rodzaj pończoch uciskowych, aby sobie pomóc, a nie zaszkodzić. Jeżeli jednak nie są Państwo pewni, jakie wyroby powinny być zastosowane w Państwa przypadku, zalecamy skontaktować się z lekarzem.