Pojawiają się najczęściej na nogach, powodując obrzęki nóg — żylaki kończyn dolnych to schorzenie, które wymaga leczenia. Przez szereg lat były traktowane wyłącznie jako defekt kosmetyczny utrudniający życie, wraz ze wzrostem świadomości dotyczących zagrożeń rośnie także liczba osób, które szukają rozwiązań nowoczesnej medycyny, które pozwalają zażegnać problem.
Czym są żylaki kończyn dolnych?
Trwałe, odcinkowe rozszerzenie żył powierzchniowych to powszechnie znane żylaki kończyn dolnych. Ze względu na ich strukturę dzieli się je na żylaki pierwotne, żylaki wtórne i żylaki o rzadkiej etiologii. Żylaki pierwotne charakteryzują się mniejszą ilością sprężystej tkanki naczyń żylnych, powodem ich powstawania jest zazwyczaj zwiększone ciśnienie w żyłach bądź zastój żylny.
Wtórna postać żylaków to efekt niewydolności żył głębokich. To schorzenie łączy się bezpośrednio z przebytą zakrzepicą żylną. Z kolei żylaki o rzadkiej etiologii to – najprościej mówiąc – zmiany powstające na skutek wad wrodzonych i obciążeń genetycznych, a także nabytych przetok tętniczo-żylnych.
Jak powstają żylaki i kogo dotyczy ten problem?
Geneza powstawania żylaków kończyn dolnych jest złożona. Mogą je bowiem wywoływać nieprawidłowo pracujące naczynia krwionośne, ale też wpływają na ich powstawanie takie aspekty jak nadwaga, palenie papierosów, przyjmowanie leków hormonalnych oraz nieodpowiednia dawka ruchu.
Zastawki żylne tracą swoją elastyczność i odporność, w związku z tym krew w żyłach cofa się do żył powierzchniowych. Do tego dołącza się podwyższone ciśnienie krwi w żyłach cienkościennych, a to prowadzi do ich rozszerzenia i przerostu ścian — innymi słowy powstają żylaki.
Słusznie uważa się, że choroby żył częściej dotykają osoby prowadzące siedzący tryb życia. Najczęściej żylaki kończyn dolnych dotyczą kobiet, chociaż nie oznacza to, że mężczyzn ten problem całkowicie nie dotyczy. Wprost przeciwnie, mężczyźni są tak samo narażeni na ich powstanie, nie mniej zmiany chorobowe pojawiają się znacznie później niż u pań. Należy jednocześnie zauważyć, że kobiety są bardziej narażone na niewydolność żylną nie tylko ze względu na nieprawidłowy tryb życia, ale także poprzez okres ciąży, który jest dużym wyzwaniem dla całego organizmu, a w szczególności dla obciążonego układu krwionośnego. Co więcej, schorzenie częściej dotyka osób wysokich, a także tych posiadających dysfunkcję płaskostopia. Nie mniej istotne są obciążenia genetyczne. Jeśli w najbliższej rodzinie choroby żył, w tym żylaki kończyn dolnych występują często, należy z większą uwagą obserwować nogi, a także niezwłocznie reagować na pojawiające się zmiany. Udowodniono, że dziecko, którego jeden z rodziców cierpi na żylaki, jest obciążone aż 40% ryzykiem wystąpienia analogicznych zmian chorobowych, w przypadku choroby żył obu rodziców to ryzyko wrasta do 89%. Mając to na uwadze konieczne jest dbanie o właściwą profilaktykę wzmacniającą i chroniącą naczynia krwionośne.
Metody leczenia żylaków
Faktem jest, że żylaki wymagają odpowiednich działań leczniczych. Traktowanie ich w kategoriach wyłącznie defektu kosmetycznego nie rozwiązuje problemu, powodując pogłębiające się choroby żył. Metody leczenia żylaków są w istocie indywidualną terapią celowaną i są bezpośrednio uzależnione od stanu zdrowia oraz zaawansowania zmian.
Zachowawcze postępowanie jest dedykowane pierwszym zmianom objawiającym się tzw. pajączkami. W tym przypadku można stosować kosmetyki lecznicze oraz pończochy uciskowe. W zaawansowanym stadium preferuje się operacyjne metody leczenia żylaków. Jedną z alternatyw dla chirurgicznych rozwiązań jest leczenie żylaków prądem. To innowacyjna terapia, która wykorzystuje wiązki prądu o częstotliwości fal radiowych.
Nieinwazyjne leczenie żylaków prądem RFITT
Zaawansowana technologicznie i należąca do najbezpieczniejszych i wysoce skutecznych metoda leczenia RFITT — w pełnym brzmieniu
Radiofrequency Induced Thermotherapy — jest rekomendowana przez uznanych specjalistów na całym świecie. Po raz pierwszy zabieg został wykonany w 2005 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tamtego czasu zyskał niekwestionowaną pozycję lidera medycyny nowej generacji, która zamienia inwazyjne metody chirurgiczne strumieniem prądu.
RFITT znany także pod nazwą Celon jest dostępny w kliniakach na całym świecie, także i w Polsce. Na jego popularność składa się przede wszystkim blisko 100% skuteczności oraz minimalna bolesność, która jest subiektywnym odczuciem od dyskomfortu po niewielkie kłucie. Jedną z głównych zalet tej metody jest przede wszystkim szybkość działania i brak konieczności unieruchomienia pacjenta na dłuższy czas. Innymi słowy, niemal zaraz po zabiegu pacjent może wrócić do swoich codziennych zajęć, co nie jest możliwe przy wyborze tradycyjnego leczenia chirurgicznego. Trzeba zwrócić uwagę także na zminimalizowanie ryzyka powikłań oraz brak nacięć.
Zabieg polega na obkurczeniu lub zamknięciu niewydolnej żyły przy użyciu prądu o częstotliwości fal radiowych. To jedyna metoda, w której wiek pacjenta oraz wysoki stopień zaawansowania zmian żylnych nie są przeszkodą do jej zastosowania. Preferuje się ją u osób, u których żylaki kończyn dolnych występują płytko pod powierzchnią skóry.
Na czym polega zabieg RFITT?
Leczenie żylaków prądem to — jak już wspomnieliśmy — całkowicie bezpieczny zabieg. Jego skuteczność i jednoczesna łagodność pozwala na zastosowanie go u pacjentów, u których inne metody nie są możliwe do wykonania. Metoda w oparciu o działanie prądu o częstotliwości fal radiowych to natychmiastowa poprawa kondycji.
Podczas zabiegu do wnętrza niewydolnej żyły zostaje wprowadzony aplikator, który wytwarza wspomniane fale radiowe. Te skutecznie rozgrzewają ściany żył, które w trakcie zabiegu obkurczają się i w konsekwencji całkowicie się zamykają. Co istotne, cały zabieg jest kontrolowany komputerowo, dzięki czemu wyróżnia się on nie tylko precyzją, ale najwyższym stopniem bezpieczeństwa. Po zabiegu praktycznie nie ma żadnych podrażnień skóry. Leczenie żylaków prądem trwa około 30 minut i jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. Koszt wykonania zabiegu różni się pomiędzy klinikami, nie mniej należy przyjąć, że zaczyna się on od 3000 złotych dla jednej nogi i 5000 złotych dla obu — dla porównania, w Wielkiej Brytanii to odpowiednio od 6000 złotych i 12 tyś. złotych.
Nowocześnie i zdrowo!
Reasumując, różnorodne metody leczenia żylaków pozwalają na skuteczne zażegnanie problemu. Warto jednak zastanowić się nad nieinwazyjną metodą wykorzystującą prąd. Leczenie żylaków prądem jest rekomendowane przez specjalistów na całym świecie.