Wiele osób na świecie zmaga się z problemem żylaków kończyn dolnych. Dolegliwość ta w większej mierze dotyka jednak kobiet. Żylaki to nieestetycznie wyglądające „pajączki”, czyli ciemne, rozszerzone żyły widoczne pod skórą. Mogą one stanowić poważny problem zdrowotny i w żadnym przypadku nie należy ich bagatelizować. Jest wiele metod leczenia tego schorzenia. Jedną z nich jest profesjonalny masaż stymulujący – manualny drenaż limfatyczny.
Początkiem problemów związanych z żylakami jest pojawienie się drobnych, rozsianych skupiskowo „pajączków”, czyli rozszerzonych naczyń żylnych. Jedną z przyczyn ich powstawania są skłonności genetyczne. Inną są zaburzenia obiegu krwi w nogach spowodowane siedzącym lub stojącym trybem pracy, noszenie obcisłych spodni czy nieodpowiedniego obuwia. Z żylakami często borykają się kobiety w ciąży. Ich zaniedbanie może wiązać się z istotnym spotęgowaniem problemu. Zmiany będą się powiększać, stawać coraz bardziej widoczne, aż wreszcie nogi zaczną boleć. Jeżeli dolegliwości żylakowe przejdą w zaawansowane stadium, to nie obejdzie się bez interwencji chirurga. Nieleczona niewydolność żylna może bowiem prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.
Leczenie żylaków masażem
Jedną z najbardziej bezpiecznych i nieinwazyjnych metod zmagań z dolegliwościami żylakowymi jest leczenie żylaków masażem. Jego stosowanie zaleca się wszystkim osobom, u których zmiany nie są jeszcze w zaawansowanym stadium. Choć najlepiej zacząć praktykować leczniczy masaż, zanim w ogóle pojawią się jakiekolwiek objawy.
Masaż leczniczy usprawnia krążenie w nogach, zmniejsza obrzęk i niweluje uczucie ciężkości. Wiąże się on najczęściej z rozcieraniem, ugniataniem i odpowiednim głaskaniem newralgicznych miejsc. Technik automasażu kończyn dolnych jest wiele. Jedną z nich jest masowanie następujących partii kończyn dolnych: udo → podudzie → stopa. Istotne jest, by wykonywać ruch od dołu w górę, czyli w kierunku serca. W tym wypadku używa się na przemian jednej oraz obu rąk wykonując masaż:
- głaszczący
- obręczowy
- drenujący
- bransoletkowy.
W miejscach pod kolanami należy zachować ostrożność.
Technika ta pobudza układ krwionośny, co sprawia, że krew płynie w żyłach szybciej, a wraz z nią transportowany jest tlen i składniki odżywcze. Dzięki przyspieszonemu krążeniu zmniejszają się obrzęki i szybciej usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii. Leczenie żylaków masażem jest zatem bardzo skuteczne i przede wszystkim bezpieczne.
Manualny drenaż limfatyczny
Manualny drenaż limfatyczny jest profesjonalnym masażem uciskowym usprawniającym krążenie limfy. Zaleca się go w leczeniu obrzęków i zastojów. Drenaż przyspiesza oczyszczanie organizmu, pobudza układ limfatyczny i poprawia metabolizm. Ma za zadanie zastopować rozwój cellulitu i wspomagać proces odchudzania. Stosują go więc osoby chcące zrzucić nadmierne kilogramy oraz zadbać o jędrność skóry.
Manualny drenaż limfatyczny nie wygląda jak tradycyjny masaż, ponieważ wykonywane w nim ruchy mają udrażniać węzły chłonne i „przepychać” limfę. Osoby przechodzące zapalenie zatok, borykające się ze zmianami skórnymi czy mające zaburzenia gospodarki wodnej powinny zacząć praktykować ten skuteczny masaż. Pobudzanie niektórych komórek sprawia, że poprawia się ich odżywianie oraz praca organów wewnętrznych, a także przyspiesza krążenie. Drenaż limfatyczny zaleca się młodym mamom, których organizm może być osłabiony. Manualny drenaż limfatyczny daje możliwość powrotu do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Jak masować?
Wykonując manualny drenaż limfatyczny, masuje się okolice węzłów chłonnych zamiast samych węzłów. Stosowane ruchy mają przesuwać, przepychać i wyciskać limfę. Ponadto podczas zabiegu masuje się także grzbiet, klatkę piersiową, brzuch, kończyny dolne i górne, kark, głowę i twarz. Manualny drenaż limfatyczny rozpoczynamy od głaskania, a kończymy wyciskaniem (z wyjątkiem szyi i twarzy) wzdłuż naczyń limfatycznych lub w stronę najbliższych węzłów chłonnych.
Kiedy można wykonywać manualny drenaż limfatyczny, a kiedy nie można?
Manualny drenaż limfatyczny zaleca się osobom borykającym się z:
- niewydolnością żylną
- zespołem cieśni nadgarstka
- zespołem Raynauda
- chorobą niedokrwienną naczyń krwionośnych
- neuropatią
- neuralgią
- limfopatią polekową
- przewlekłymi obrzękami
- chorobą zwyrodnieniową stawów
- dną moczanową
- otyłością
- zaburzeniami troficznymi skóry.
Drenażu limfatycznego nie powinny stosować osoby z:
- ostrym obrzękiem płuc
- ostrym urazem tkanek miękkich
- ostrą zakrzepicą żylną
- chorobami układu sercowo-naczyniowego
- wszczepionym rozrusznikiem serca
- padaczką
- gorączką
- jaskrą
- niewydolnością nerek
- niewydolnością wątroby
- chorobami zakaźnymi
- zakrzepicą żył głębokich
- zapaleniem naczyń chłonnych
- będące w ciąży
- chorobami nowotworowymi
- miesiączką.
Doskonały masaż
Manualny drenaż limfatyczny to rewelacyjny masaż, który usprawniając układ limfatyczny, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków lub doprowadza do ich pomniejszenia. Dzięki temu leczenie żylaków masażem jest faktem. Ponadto drenaż wspomaga usuwanie niepotrzebnych produktów i toksyn z organizmu oraz jest doskonałym sposobem na cellulit.