Obrzęk limfatyczny to obrzęk spowodowany przez zalegającą w przestrzeniach międzykomórkowych limfę (chłonkę). Najczęściej wiąże się z patologicznymi zmianami naczyń chłonnych, które prowadzą do ich niedrożności. Jest to poważna choroba wymagająca leczenia. Jedną z uznawanych metod jest kompresjoterapia, w której wykorzystuje się produkty uciskowe płaskodziane.
Obrzęk limfatyczny może mieć wiele przyczyn. Wszystkie opisaliśmy w poprzednim artykule, który znajdziesz tutaj https://nielubiezylakow.pl/czym-jest-obrzek-limfatyczny/. Można wyróżnić także kilka różnych metod leczenia. W przypadku, gdy nie doszło jeszcze do znacznego stwardnienia i pogrubienia skóry, można zastosować leczenie zachowawcze. Polega ono na unikaniu długotrwałego przebywania w jednej pozycji stojącej lub siedzącej oraz stronieniu od urazów, a także dbaniu o higienę skóry. Dobre rezultaty przynosi także manualny drenaż limfatyczny oraz produkty uciskowe płaskodziane. Ich zadaniem jest obniżenie ciśnienia żylnego i zmniejszenie obciążenia limfatycznego. W przypadku gdy powyższe zabiegi nie przynoszą rezultatów, należy skierować się w stronę leczenia operacyjnego. Dziś jednak skupimy się na terapii uciskowej.
Kompresjoterapia
Kompresjoterapia (terapia uciskowa) to nieinwazyjna metoda zapobiegania i leczenia żylaków kończyn dolnych, przewlekłej niewydolności żylnej, zakrzepicy żylnej oraz poważnych schorzeń jak obrzęk limfatyczny. Polega na zastosowaniu kontrolowanego ucisku na chorej kończynie przy użyciu produktów uciskowych, takich jak podkolanówki, pończochy czy rajstopy uciskowe bądź specjalnych bandaży. Możemy rozróżnić dwa rodzaje wyrobów kompresyjnych. Pierwszy to produkty uciskowe okrągłodziane, które wykorzystuje się w profilaktyce i leczeniu żylaków kończyn dolnych. Wywierany przez nie ucisk jest największy w okolicach kostki i zmniejsza się odpowiednio w kierunku pachwiny. W wielu przypadkach można je wybierać i stosować samemu. Drugi rodzaj to produkty uciskowe płaskodziane. Charakteryzuje je identyczne naprężenie dzianiny w każdym miejscu. Ponadto produkuje się je z mniej rozciągliwych materiałów niż wyroby okrągłodziane. Powinny być dobierane przez specjalistów, ponieważ niewłaściwe dopasowanie może doprowadzić do martwicy skóry oraz zakrzepicy żył głębokich. Właśnie przy pomocy tych produktów leczy się obrzęk limfatyczny.
Kompresjoterapia w obrzęku limfatycznym
Kompresjoterapia w obrzęku limfatycznym ma za zadanie zapewnić odpowiednie ciśnienie zewnętrzne powodując przemieszczenie się limfy z przestrzeni międzykomórkowych do naczyń chłonnych oraz dalej do krwioobiegu w stronę serca. Warto zaznaczyć, że limfa przepływa z układu głębokiego do powierzchniowego. W nim ma miejsce transport niemal 80% płynów. Dlatego też obrzęk limfatyczny leczy się przy pomocy produktów uciskowych płaskodzianych, a nie okrągłodzianych. Przy ich produkcji dzianina przyrasta w wyniku prowadzenia przędzy od jednego boku do drugiego. Dzięki temu ich kształt jest płaski, a naprężenie w każdym miejscu takie samo. Co więcej, nie rolują się i nie wymagają ściągacza czy silikonowego paska. Zmianę obwodu produktów płaskodzianych osiąga się poprzez dodawanie lub odejmowanie oczek (a nie przez ich rozszerzanie, jak w przypadku produktów okrągłodzianych), co pozwala precyzyjnie dopasować wyrób. Produkty te wymagają jednak zszycia.
W przypadku produktów uciskowych płaskodzianych możemy wyróżnić 4 klasy ucisku:
- Stosowana przy obrzęku spowodowanym brakiem aktywności.
- Zalecana przy obrzęku limfatycznym ręki w stadium I i II, obrzęku limfatycznym w stadium I, obrzęku lipidowym w stadium I i II bez obrzęku i objawów zastoju chłonki.
- Zalecana przy obrzęku limfatycznym w stadium III, bez chorób wtórnych, przy obrzęku limfatycznym w stadium II oraz obrzęku lipidowym w stadium II.
- Stosowana przy obrzęku limfatycznym w stadium II.
Tak jak wyżej wspomnieliśmy, klasę ucisku powinien dobierać wyłącznie lekarz odpowiednio do stopnia zaawansowania choroby.
Skóra osób, które chorują na obrzęk limfatyczny, powinna być pod szczególną ochroną. Dlatego pacjenci najczęściej poszukują wyrobów naturalnych na przykład z bawełny. Warto jednak wspomnieć, że z badań wynika, iż włókna syntetyczne w żaden sposób nie uczulają. Co więcej, jak najbardziej nadają się i są polecane do produkcji wyrobów uciskowych. Niemniej bardzo często bawełna jest elementem składowym przędzy, ponieważ jest szorstka. Cecha ta dodatkowo utrudnia wrzynanie się w skórę i zapewnia mikromasaż.
Kompresjoterapia – nie tylko na żylaki
Jak widać, kompresjoterapia pomaga nie tylko w profilaktyce i leczeniu żylaków kończyn dolnych. Jest to uznana metoda także w przypadku poważnych schorzeń. Warto jednak zaznaczyć, iż obrzęk limfatyczny jest chorobą przewlekłą i zaleca się, oprócz stosowania wyrobów uciskowych, korzystanie z manualnego drenażu limfatycznego. Wskazane są także ćwiczenia fizyczne, co ważne, wykonywane w odzieży kompresyjnej. Jest ona bowiem elementem procesu leczenia oraz rehabilitacji i nie należy jej traktować jako samodzielnej techniki.
2 comments
Teresa
Czy są Kursy z kompresjoterapi online. Pielęgniarka
iza
jak długo mam mieć bandaż uciskowy na ręce chodzi o obrzęk limfatyczny .