Obrzęk tłuszczowy, czyli lipodemia lub też obrzęk lipidowy, to schorzenie, przez które nogi stają się coraz grubsze. Powodem tego jest zaburzenie rozkładu tkanki tłuszczowej wynikające nie z otyłości, lecz ze zmian patologicznych. Choroba dotyka tylko kończyn dolnych od bioder do kostek. Pozostałe części ciała mogą pozostawać szczupłe, przez co nogi są zdeformowane i przypominają „filary”. Co więcej, ani dieta o obniżonej kaloryczności, ani wysiłek fizyczny nie przynoszą rezultatów. Obrzęk tłuszczowy objawia się symetrycznym puchnięciem kończyn dolnych, uczuciem ciężkości i bólem nóg. Czasami wyczuwalne są także guzki pod skórą. Dokładna przyczyna powstawania tej choroby nie jest znana. Jednak z racji, iż dotyka ona głównie kobiet (u mężczyzn wyłącznie w przypadku terapii hormonalnej), specjaliści zakładają przyczyny hormonalne.
Obrzęk tłuszczowy a obrzęk limfatyczny
Te dwa schorzenia często są ze sobą mylone. Obrzęk Limfatyczny (chłonny) powodowany jest przez limfę (chłonkę) gromadzącą się w przestrzeniach międzykomórkowych. Zmiany patologiczne naczyń chłonnych prowadzą do ich niedrożności lub niedorozwoju. Przyczyn powstawania obrzęku limfatycznego jest wiele. Począwszy od wrodzonych zaburzeń, poprzez stany pozapalne, nowotwory, pasożyty, urazy, aż po przewlekłą niewydolność żylną. Natomiast obrzęk tłuszczowy to obustronny, nieproporcjonalny przerost podskórnej tkanki tłuszczowej w okolicach kończyn dolnych i bioder.
Obrzęk tłuszczowy – objawy
Obrzęk tłuszczowy przede wszystkim powoduje dysproporcję ciała z powodu nieregularnego przyrostu tkanki tłuszczowej. Bardzo często tułów osoby chorej jest szczupły, a uda stale zwiększają swoją objętość. Niekiedy tłuszcz narasta niżej i tworzy obrzęk wokół kolan oraz nad rzepkami.
Główne objawy obrzęku tłuszczowego to:
- nierównomiernie przyrastająca tkanka tłuszczowa
- nieproporcjonalny kształt ciała
- obrzęk kończyn dolnych
- siniaki powstające przy delikatnych uderzeniach
- cellulit
- nierówna powierzchnia skóry
- nieprzynosząca rezultatów dieta oraz ćwiczenia fizyczne.
Pierwszymi zauważalnymi symptomami jest uczucie ciężkości nóg oraz rozpierania i bólu przy dotykaniu. Ten w przypadku braku leczenia może przerodzić się w chroniczny ból. Następnie mają miejsce zmiany zwyrodnieniowe stawów, a w rezultacie pojawiają się kłopoty z bieganiem, a nawet poruszaniem się. Niemniej progresja jest bardzo powolna i choroba często rozwija się przez lata.
Jak leczyć obrzęk lipidowy?
Na leczenie obrzęku lipidowego składa się leczenie zachowawcze oraz leczenie chirurgiczne. To pierwsze, czyli KTP (Kompleksowa Terapia Przeciwzastoinowa) ma za zadanie zmniejszyć lub zlikwidować obrzęk, a drugie zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej. Niemniej obie te metody leczą jedynie skutki, a nie przyczynę powstawania obrzęków. Dlatego też osoby zmagające się z obrzękiem tłuszczowym powinny non stop leczyć się zachowawczo. W tym celu wykorzystuje się produkty uciskowe płaskodziane.
Leczenie obrzęku tłuszczowego – terapia uciskowa
W przypadku leczenia zachowawczego możemy wyróżnić kilka metod, takich jak terapia ruchowa, pielęgnacja skóry, manualny drenaż limfatyczny czy terapia uciskowa (kompresjoterapia). W pierwszym etapie leczenia redukuje się skumulowany płyn (obrzęk) i usuwa go z tkanek. Celem drugiego etapu jest stabilizacja obrzęku. Natomiast w bardzo wczesnym stadium choroby dobrze sprawdza się terapia uciskowa (bandażowanie) lub stosowanie dobrze dobranych wyrobów kompresyjnych. Zadaniem bandażowania, jako terapii uciskowej, jest zapewnienie wzrostu ciśnienia podczas wysiłku oraz niskiego ciśnienia w momencie spoczynku, czyli wtedy, gdy mięśnie są rozluźnione. Leczenie kompresyjne zmniejsza objawy obrzęku i zapewnia poprawę samopoczucia.
W przypadku wyrobów kompresyjnych warto stosować produkty uciskowe płaskodziane. Charakteryzują się bowiem identycznym napięciem w każdym miejscu, a ich obwód zmienia się poprzez dodawanie lub odejmowanie oczek. Wyroby te są mniej rozciągliwe niż te przeznaczone na schorzenia żylne i nie rolują się oraz nie wymagają silikonów podtrzymujących.
Zadaniem produktów uciskowych płaskodzianych jest:
- zmniejszenie obrzęku dzięki przemieszczeniu płynów do tkanek śródmiąższowych
- obniżenie ciśnienia żylnego
- zmniejszenie obciążenia limfatycznego.
Terapia uciskowa – zalety
Terapia uciskowa ma wiele zalet, nie tylko w przypadku profilaktyki czy leczenia żylaków kończyn dolnych, ale też w przypadku tak poważnych schorzeń, jak obrzęk tłuszczowy. Kompresjoterapia pozwala zmniejszyć dyskomfort oraz ból dzięki podtrzymywaniu tkanek zewnętrznym uciskiem. W dodatku kompensuje nierówności w tkankach oraz zmniejsza obrzęk. Warto jednak pamiętać o tym, że produkty uciskowe płaskodziane szyte są na miarę, a ich doboru zawsze powinien dokonywać lekarz. Nieodpowiednie ich dopasowanie może doprowadzić do martwicy skóry, a także do zakrzepicy żył głębokich.
One comment
Izabela
Witam,
Jestem fizjoterapeutka i zajmuje sie Kompleksowa Terapią Przeciwobrzekową.
Mam pacjentke ze znaczym obrzekiem tluszczowym.
Chciałabym dobrać dla niej wyrób kompresjny w postaci pończoch.
Pacjentka ma też objawy zapalenia żył głębokich. Prosze doradzic jaki produkt byłby odpowiedni dla niej, czy bedzie to produkt płaskodziany czy okragłodziany.
Z pomiarów winika, że mamy rozmiar bardzo duży plus.
Prosze o odpowiedź.
Pozdrawiam, Fizjo.Coach.ID Izabela Dobroskok