Owrzodzenie żylne goleni wiąże się z szeregiem dolegliwości i konsekwencji, zwłaszcza jeśli występuje u osób w wieku podeszłym. Chorobę powoduje niewydolność żylna lub inne schorzenia wpływające na jakość przepływu żylnego. Problemy te mają zaś najczęściej seniorzy.
Owrzodzenie żylne goleni
Owrzodzenie żylne goleni widzimy najczęściej gołym okiem. Jest to ubytek pełnej grubości skóry widoczny w okolicy kostek, czyli właśnie goleni. Owrzodzenie żylne goleni jest raną przewlekłą, co oznacza, że nigdy nie zagoi się ona samoistnie. W związku z tym dolegliwość staje się niezwykle uciążliwa i nieprzyjemna dla chorującego. Oprócz objawów ściśle zdrowotnych, owrzodzenie żylne goleni jest znacznym problemem natury estetycznej i kosmetycznej. Cała kończyna staje się nieatrakcyjna, zmienia się bowiem zabarwienie skóry, a na jej powierzchni widoczne są zasinienia i zaczerwienienia.
Rana powstaje w wyniku martwicy tkanek, do której doprowadzają najczęściej zaburzenia krążenia krwi w organizmie. Niewydolne żyły stają się bezpośrednim zagrożeniem dla skóry człowieka, nie są w stanie w odpowiednim stopniu zaopatrywać tkanek w krew i substancje odżywcze. Wtedy też rozpoczyna się proces martwicy tkanek. Tkanki, które z czasem obumierają, usuwają się, a to doprowadza w konsekwencji do znacznych ubytków skóry.
Zastosowanie kompresji w leczeniu owrzodzeń żylnych
Do rozpoczęcia leczenia niezbędne jest postawienie prawidłowej diagnozy. By stwierdzić występowanie owrzodzenia żylnego goleni, specjalista przeprowadza badanie fizykalne. Podczas niego stwierdza najczęściej obecność żylaków i szerokich zmian w budowie tkanek kończyny dolnej. Następnie, lekarz zleca wykonanie badania obrazowego, którym jest najczęściej USG Doppler.
Istnieje coraz więcej metod leczenia owrzodzeń żylnych, a ich dobór zależy od stanu oraz potrzeb pacjenta. Zastosowanie kompresji w leczeniu owrzodzeń żylnych ma wielu zwolenników ze względu na swoją skuteczność i sposób działania. Kompresjoterapia pomaga zainicjować fizjologiczny przebieg procesu naprawy uszkodzonych tkanek. Ponadto, dzięki aktywnemu uciskowi, likwiduje zastój żylny i wspomaga krążenie w kończynie dolnej pacjenta.
Kompresjoterapia polega przede wszystkim na zastosowaniu w terapii materiałów uciskowych. Najczęściej używanymi są rajstopy, pończochy oraz opaski uciskowe. Produkty kompresyjne poprawiają krążenie, niwelując nadciśnienie żylne. Ich rodzaj i stopień ucisku ustalają lekarze specjaliści indywidualnie dla każdego pacjenta. Odpowiednia siła nacisku produktów kompresyjnych pomaga szybciej i skuteczniej zwalczyć problem. Zastosowanie kompresji w leczeniu owrzodzeń żylnych nie jest jednak jedyną metodą leczenia dolegliwości. Najczęściej stanowi jeden z jego elementów, tuż obok stosowania opatrunków i masażu lub odpoczynku z uniesionymi nogami.
Pletyzmografia
Oprócz badania obrazowego, jakim jest najczęściej stosowany USG Doppler, lekarze zalecają często wykonanie pletyzmografii. Jest to badanie nieinwazyjne, które pomaga monitorować zmiany upośledzające przepływ w naczyniach krwionośnych kończyn dolnych. Jego wykonanie polega na mierzeniu skurczowego ciśnienia tętniczego w kończynie dolnej i porównaniu wartości z wynikiem pomiaru na kończynie górnej.
Dzięki pletyzmografii otrzymujemy informację, z jakim rodzajem owrzodzenia mamy do czynienia i jak bardzo zaawansowany jest stopień choroby. Pletyzmografia pozwala ponadto na ocenę sprawności pompy mięśniowej goleni. Ważną rolę we wspomaganiu przepływu krwi przez żyły odgrywają bowiem mięśnie podudzi, które podczas kurczenia się uciskają żyły i prowadzą z nich krew ku górze.
Flebografia
Jeszcze innym rodzajem badania obrazowego, które wykonuje się w celach diagnostycznych, jest flebografia. Lekarz przeprowadza je po podaniu bezpośrednio do żyły chorego kontrastu. Ma on na celu uwidocznienie światła żyły i zobrazowanie jej na zdjęciu rentgenowskim. Dzięki wykonaniu badania możliwe jest wskazanie miejsc niewydolnych w naczyniach żylnych oraz określenie stopnia ich niewydolności.
Flebografia i pletyzmografią mają jeden wspólny cel – wskazać lekarzowi miejsce, w którym dochodzi do nieprawidłowości w krążeniu. Specjaliści wykonują te badania najczęściej w przypadku niejednoznacznego wyniku Dopplera lub w przypadku nawrotowych zmian skórnych w obrębie kończyn dolnych. Ponieważ owrzodzenie żylne goleni jest chorobą przewlekłą, jako pierwszy krok w walce z nim lekarze zalecają szeroką diagnostykę. Umożliwia ona jak najlepsze określenie przyczyny pogorszenia stanu zdrowia chorego.
Wykonanie obu wyżej wymienionych badań pozwala ponadto na odpowiednie zastosowanie kompresjoterapii w leczeniu owrzodzeń żylnych. Znając dokładne miejsce niewydolności naczyń krwionośnych, możliwe staje się wykonanie opatrunku uciskowego w punkt. Odpowiednio przeprowadzona kompresjoterapia powinna uwzględniać nie tylko indywidualny stopień nacisku zastosowany na kończynę, ale i miejsce tego nacisku. Gdy wybierzemy je w sposób nieodpowiedni, krążenie nadal pozostanie niewydolne, a co za tym idzie, w stanie zdrowia chorego nie nastąpi żadna poprawa.