Dla wielu osób żylaki kończyn dolnych są jedynie defektem kosmetycznym. Tymczasem nieleczone mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego należy jak najszybciej podjąć leczenie. Poza produktami uciskowymi na rynku dostępne są także tabletki, maści i zioła na żylaki, które możemy kupić bez recepty. Jednak które z nich są skuteczne i jak je wybierać?
Czym są żylaki?
Żylaki są poszerzonymi i charakterystycznie wydłużonymi żyłami powierzchniowymi. Powstają na skutek upośledzenia drożności żył spowodowanej nieprawidłową pracą zastawek. Zalegająca w naczyniach krew doprowadza do ich zgrubienia i tworzą się nieestetycznie wyglądające pajączki. Rozwijające się żylaki mogą powodować swędzenie, ból, uczucie palenia skóry i ciężkości nóg wraz z bolesnymi kurczami. Objawy szczególnie doskwierają w lecie, gdy panują wysokie temperatury, a jak pisaliśmy w jednym z artykułów, żylaki ich nie lubią. Odsyłamy do materiału.
Leki na żylaki wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i zapobiegają ich przepuszczalności. Dzięki temu objawy stają się mniej dokuczliwe. Należy jednak pamiętać o ich regularnym stosowaniu.
Leki na żylaki bez recepty
Zadaniem preparatów dostępnych na rynku jest zmniejszenie dolegliwości związanych z żylakami kończyn dolnych. Skutecznym lekiem są tabletki na żylaki zawierające dobesylan wapnia. Chronią naczynia, zmniejszając ich przepuszczalność. Pozytywnie wpływają także na mikrokrążenie, dzięki czemu krew nie zalega w żyłach i nie powstają obrzęki. Tabletki na żylaki poprawiają także plastyczność czerwonych krwinek, co sprawia, że nie zlepiają się nadmiernie. Takie leczenie powinniśmy stosować przez kilka tygodni do nawet kilku miesięcy.
Maści na żylaki kończyn dolnych
Maści na żylaki kończyn dolnych zawierają wyciąg z kasztanowca zwyczajnego. Ich skuteczność zawdzięcza się escynie, która uszczelnia naczynia i poprawia ich odporność na pęknięcia. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne i przeciwobrzękowe, dzięki czemu takie maści doskonale sprawdzają się przy stanach zapalnych żył.
Bardzo często stosowane są również żele z heparyną działającą przeciwzakrzepowo oraz także przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Dzięki temu można nimi skutecznie leczyć żylaki kończyn dolnych. Najlepsze rezultaty daje połączenie obu substancji, dlatego też na półkach aptek możemy znaleźć preparaty zawierające zarówno escynę, jak i heparynę.
Kolejną substancją wykorzystywaną do miejscowego leczenia naczyń kończyn dolnych jest trokserutyna będąca półsyntetyczną pochodną rutyny. Działa ona ochronnie na naczynia żylne, poprawiając elastyczność i napięcie ich ścian. To z kolei usprawnia przepływ krwi, dzięki czemu nie zalega ona w żyłach.
Zioła na żylaki
Podczas leczenia dolegliwości żylakowych stosuje się także naturalne środki lecznicze. Jednym z najczęściej stosowanych na żylaki ziół jest koszyczek arniki zawierający flawonoidy. Są to organiczne związki chemiczne, które wchłaniają się przez naskórek i doprowadzają do wzmocnienia ścian naczyń włosowatych. Dodatkowo działają przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Koszyczek arniki można także przyjmować wewnętrznie w postaci ziół do zaparzenia lub herbatki na żylaki.
Żylaki można także skutecznie leczyć z pomocą Vitis vinifera, czyli winorośli właściwej. Zawiera ona kwercetynę i oligoproantocyjanidyny, które zmniejszają degradację ścian żył i sprawiają, że stają się one bardziej elastyczne. Winorośl właściwą możemy najczęściej spotkać w maściach i balsamach.
Inne często stosowane zioła na żylaki to oczar wirginijski, borówka czernica i wąkrota azjatycka. Tak jak te wspomniane wcześniej, uszczelniają ściany żył, zwiększają ich przepuszczalność i usprawniają przepływ krwi.
Diosmina skuteczny lek na żylaki bez recepty
Bardzo skutecznym lekiem na żylaki jest diosmina. Zawiera ją wiele preparatów, które stosuje się nie tylko w leczeniu żylaków, ale także w profilaktyce. Diosmina sprawia, że zwiększa się napięcie naczyń, a zmniejsza ich przepuszczalność. Ponadto działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Usprawniając krążenie, zmniejsza uczucie ciężkości nóg oraz mrowienie i kurcze łydek. Dodatkowo diosmina to substancja pochodzenia roślinnego, która jest dostępna bez recepty, bezpieczna i bardzo dobrze tolerowana.
Domowe sposoby na żylaki kończyn dolnych
Jeżeli zmagamy się z żylakami, to poza stosowaniem tabletek, ziół czy maści na żylaki kończyn dolnych warto dbać o nogi także w sposób naturalny.
Domowe sposoby na żylaki kończyn dolnych można opisać w 8 następujących punktach:
- jeżeli już odczuwamy ból nóg, dobrze jest unieść stopy powyżej ud. Można wykorzystać w tym celu poduszkę;
- jeżeli pracujemy w pozycji siedzącej lub stojącej, powinniśmy co jakiś czas wykonać proste ćwiczenia. Warto unieść pięty stając na palcach i energicznie je opuszczać lub też wyciągnąć nogi i ruszać stopami symulując pedałowanie;
- bardzo dobre skutki przynosi leczenie żylaków kompresjoterapią, czyli terapią uciskową. Mowa o pończochach, podkolanówkach i rajstopach uciskowych. Pamiętajmy, że produkty uciskowe można stosować także profilaktycznie;
- tak jak wspomnieliśmy wyżej, żylaki nie lubią wysokich temperatur. Dlatego też unikajmy gorących kąpieli oraz sauny;
- dwa razy dziennie, rano i wieczór wykonajmy masaż stóp;
- pamiętajmy o właściwej diecie bogatej w warzywa i owoce. Ponadto przyjmujmy rutynę, krzem oraz witaminy E, B, PP oraz C;
- bądźmy aktywni fizycznie, w szczególności, jeżeli borykamy się z otyłością. Już kilkadziesiąt minut spaceru dziennie sprawi, że nasze nogi poczują się lepiej;
- unikajmy noszenia wysokich obcasów oraz obcisłych ubrań na co dzień.
Jest wiele sposobów, by dbać o nogi
Opisaliśmy dziś Państwu najważniejsze kwestie związane z nieinwazyjnym leczeniem i profilaktyką żylaków kończyn dolnych. Pamiętajmy o tym, że istnieje wiele bezpiecznych tabletek, maści i ziół, które poprawiają stan naszych żył i krążenie krwi. Nie zapominajmy jednak o tym, że bardzo dobre rezultaty przynoszą także domowe sposoby na żylaki kończyn dolnych. Odpowiednia dieta, unikanie wysokich temperatur oraz rajstopy przeciwżylakowe i ćwiczenia na żylaki z pewnością wpłyną pozytywnie na kondycję naszych nóg.
3 comments
Anka
Bardzo przypadła mi do gustu nazwa strony bo ja także bardzo nie lubię żylaków. W mojej rodzinie posiadanie żylaków uwarunkowane jest chyba genetycznie. Moja babcia i mama zmagają się z żylakami a ja tylko obserwuję zmiany i boję się, że i mnie przypadnie ta „dolegliwość”. Znam te wszystkie opisane w artykule możliwości leczenia, choć raczej są to sposoby na łagodzenie żylaków. Sama stosuję różne suplementy oraz smaruję nogi maścią z kasztanowca by w jakiś sposób zapobiec im. Czy tak się w ogóle da?
Katarzyna
Żylaki są uciążliwe, pojawiły się w ciąży i tak już zostały, ale mam swój sprawdzony sposób. To pończochy i podkolanówki uciskowe, kupuję mój mąż się przekonał też, bo jak lecieliśmy na wczasy ja miałam podkolanówki i nogi super, lekkie jak piórko, zero opuchlizny, a on cierpiał, na kolejne kazał sobie zakupić i efekt jest mega, polecamy serdecznie
Monika
Mi pomagają też skarpetki lub pończochy uciskowe…. zupełnie inaczej się poczujesz po całym dniu chodzenia