Terapia uciskowa to skuteczna metoda nie tylko w przypadku profilaktyki czy leczenia żylaków kończyn. Doskonałe rezultaty przynosi także w leczeniu uszkodzeń układu limfatycznego. Jednak w tym przypadku wykorzystuje się produkty uciskowe płaskodziane. Kompresjoterapia to metoda uznana także również przez Ministerstwo Zdrowia – stąd refundacja produktów płaskodzianych. Kto może z niej skorzystać i które produkty uciskowe obejmuje?
Terapia uciskowa, czyli kompresjoterapia to bezinwazyjna metoda leczenia żylaków. Polega na wykorzystaniu produktów uciskowych, w postaci rajstop, pończoch, podkolanówek czy opasek, w celu wywarcia odpowiedniego ciśnienia na chorą kończynę. Dzięki niemu zmniejsza się średnica żył, poprawie ulega praca zastawek oraz pompy mięśniowej. Co więcej, dzięki szybciej płynącej krwi, zmniejsza się obrzęk kończyn. W rezultacie stan nóg poprawia się, zaczynają wyglądać estetycznie i zdrowo. W tym celu wykorzystuje się produkty uciskowe okrągłodziane. Terapia uciskowa stosowana jest w leczeniu i profilaktyce żylaków, ale nie tylko. Spore rezultaty odnosi także w leczeniu chorób i uszkodzeń układu limfatycznego. Jednak w tym przypadku stosuje się produkty uciskowe płaskodziane. Różnice między produktami płaskodzianymi i okrągłodzianymi opisaliśmy w poprzednim artykule. Skuteczność kompresjoterapii jest tak wysoka, że od pewnego czasu możliwa jest refundacja produktów płaskodzianych.
Produkty uciskowe płaskodziane
Produkty uciskowe płaskodziane, w przeciwieństwie to okrągłodzianych, charakteryzują się takim samym naprężeniem dzianiny w każdym miejscu. Ich obwód zmienia się, dodając lub ujmując oczka. Produkty te nie rolują się i nie wymagają silikonów podtrzymujących. Co więcej, są szyte na miarę i powinny być dobierane wyłącznie przez specjalistę. Niewłaściwe ich dopasowanie może skutkować martwicą skóry, zaburzeniem ciśnienia nerwów obwodowych czy zakrzepicą żył głębokich. Z kolei dobrze dobrane produkty uciskowe płaskodziane zmniejszają obrzęk, obniżają ciśnienie żylne, zmniejszają obciążenie limfatyczne w tkankach śródmiąższowych, zwiększają produkcję limfy oraz zdolność jej transportowania.
Refundacja produktów płaskodzianych
Możliwa jest refundacja produktów płaskodzianych w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Dotyczy ona rękawa uciskowego płaskodzianego o ucisku przynajmniej 20 mmHg oraz nogawicy uciskowej płaskodzianej o ucisku co najmniej 30 mmHg. W wypadku pierwszego produktu limit dofinansowania wynosi 400 zł, a w przypadku drugiego aż 800 zł. W obu przypadkach NFZ finansuje 70% ich wartości. Refundacja przysługuje raz na rok wszystkim osobom ubezpieczonym, które leczyły obrzęki limfatyczne pierwotne i wtórne II, III oraz IV stopnia.
2 comments on “Refundacja produktów płaskodzianych – zasady refundacji, kto może skorzystać, jakie produkty są refundowane”
Slawomir
Witam za parę dni idę na operacje żylaków kończyny dolnej.
Gdzie mogę zgłosić się o refundację rajstopy uciskowej???
Slawomir
Witam za parę dni idę na operację żylaków kończyn dolnych i mam pytanie gdzie mogę zgłosić się o refundację rajstopy bądź pończochy uciskowej po operacji