Wielogodzinna praca przed komputerem, jazda samochodem i mało aktywności fizycznej — współczesne życie nie jest łaskawe dla naszych nóg, a konkretnie dla ich zdrowia. Żylaki to problem, który dotyka bez względu na płeć. Patologię naczyń krwionośnych stwierdza się u około 76% kobiet i 56% mężczyzn. Osłabione naczynia krwionośne to jednocześnie brak właściwego krążenia, które skutkuje wydłużeniem i poszerzeniem powierzchownych naczyń żylnych, które przybierają krętą postać. Kiedy należy usunąć patologiczne zmiany i jakie są metody nieinwazyjnego leczenia żylaków?
Skąd te żylaki?
Przyczyną żylaków w dużej mierze jest styl życia. O wiele częściej cierpią na nie osoby z krajów rozwiniętych, w tym z Polski. Ponadto, są one efektem czynników dziedzicznych, a także zaburzonej higieny życia. Męczący tryb życia, stanie czy siedzenie w jednej pozycji są sprzymierzeńcami powstania niewydolności żylnej kończyn dolnych. Do tego dołączmy obuwie na wysokim obcasie i zbyt obcisłą odzież.
Wskutek tych czynników zastawki będące częścią naczyń krwionośnych podlegają dysfunkcjom, co powoduje ich nieprawidłowe działanie. Krew zostaje cofnięta do żył powierzchniowych, które nie są odporne i przystosowane do wysokiego ciśnienia. To z kolei sprawia, że żyły chcąc poniekąd poradzić sobie z tym problemem, zaczynają się rozszerzać, przy jednoczesnym zwiotczeniu ich ścian, które przy dużym obciążeniu zaczynają pękać, tworząc żylaki.
Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) musi być koniecznie diagnozowana i leczona. Nie jest ona problemem jednostki, ponieważ jak wskazują badania wg Beebe-Dimmer, dotyczy ona 40% kobiet i 17% mężczyzn. Współczesna medycyna pozwala na nieinwazyjne metody usuwania żylaków, a tym samym daje pacjentom rozwiązanie pozwalające w bezpieczny sposób zatrzymać problem.
Problem nie tylko estetyczny
Najczęstszym powodem, dla którego pacjenci są skłonni poddać się terapii usuwającej żylaki, jest przywrócenie estetyki nóg. Rzeczywiście, żylaki nie wyglądają dobrze, ale musimy zdawać sobie sprawę, że to nie ich wygląd powinien być przewodni w podejmowaniu leczenia. Przy pierwszych objawach wskazujących na niewydolność żylną warto stosować produkty przeciwżylakowe oraz ćwiczenia polegające na uruchomieniu tzw. pompy łydkowej. W głównej mierze chodzi o wzmocnienie mięśni i wprawienie ich w aktywny, dynamiczny ruch powodujący skurcz przepompowujący krew do wyższych partii kończyn dolnych.
Te wspomagające zabiegi są jednak niewystarczającymi u pacjentów ze zdiagnozowaną zaawansowaną niewydolnością żylną. W tych przypadkach konieczne jest wdrożenie odpowiednio dobranych terapii leczniczych, do których należą operacje lub techniki małoinwazyjne.
Chirurgiczne leczenie żylaków
Spośród wszystkich metod leczenia żylaków należy leczenie operacyjne, które określa się mianem „złotego standardu”. Rzeczywiście, to przodująca metoda rekomendowana szczególnie przy dużych i rozległych zmianach. Klasyczne leczenie polega na wykonaniu licznych nacięć skóry i fizycznym usunięciu żylaków. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie tzw. strippingu polegającego na usunięciu całej żyły odpiszczelowej. Oczywiście, konieczne jest założenie szwów skórnych bądź specjalistycznych plastrów stosowanych przy mikro nacięciach.
Alternatywne metody usuwania żylaków
Dla znakomitej większości pacjentów klasyczne zabiegi chirurgiczne są skuteczną blokadą do podjęcia leczenia. Na szczęście medycyna nie jest jednokierunkowa i dzięki nieustannym badaniom pozwala wybrać inne metody leczenia żylaków.
Do rekomendowanych terapii należą te wykorzystujące światło lasera, działanie środków obliterujących i parę wodną. Najczęściej stosowanymi są:
- EndoVenous Laser Treatment – EVLT, czyli laserowe usuwanie żylaków – dowiedz się więcej o metodzie EVLT
- RFITT oraz VNUS Closure, a więc leczenie prądem o częstotliwości fal radiowych – dowiedz się więcej o metodzie VNUS Closure
- leczenie żylaków parą wodną SVS – kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o tej metodzie
- echoskleroterapia monitorowana USG – kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o tej metodzie
- bezbolesne zamykanie żylaków Clarivein i Flebogrif – dowiedz się więcej o Flebogrif kliknij tutaj
- VenaSeal i VariClose, czyli klejenie żylaków – dowiedz się więcej o metodzie VenaSeal
Laserowe usuwanie żylaków – metoda EVLT
Wykorzystanie światłowodu laserowego w medycynie znajduje swoje zastosowanie także w leczeniu żylaków. Precyzyjna aplikacja światła lasera w zmienione chorobowo miejsce ma w tej metodzie szczególne znaczenie. Zabieg charakteryzuje się mniejszym – niż w przypadku strippingu – ryzykiem powikłań, a pacjent niemalże natychmiast może wykonywać wszystkie czynności. Skuteczność metody laserowej ELVIT oscyluje w granicach 93 – 98% i jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych.
Usuwanie żylaków prądem wykorzystującym częstotliwości fal radiowych
RFITT to leczenie prądem wykorzystującym częstotliwości fal radiowych. Wymieniając mało inwazyjne metody leczenia żylaków, nie sposób nie wspomnieć o tej terapii, która jest dedykowana przede wszystkim zmianom w naczyniach zlokalizowanych pod powierzchnią skóry. Zabieg polega na wprowadzeniu do żyły urządzenia emitującego prąd o wskazanych częstotliwościach, w efekcie czego ściana żyły zostaje podgrzana, a po wysunięciu urządzenia zapada się. Zabieg trwa około 30 minut, a jego efektywność oraz bezpieczeństwo jest tożsame z leczeniem laserem.
VNUS Closure to druga z metod usuwania żylaków przy pomocy emisji prądu. W odróżnieniu od RFITT ta terapia cechuje się dłuższym czasem oddziaływania prądu o radiowej częstotliwości do żyły, a tym samym większą ilością wprowadzanej energii cieplnej. Czas zabiegu zależny jest od stanu naczyń i trwa od 30 do 60 minut.
Echoskleroterapia monitorowana USG
Echoskleroterapia monitorowana USG wykorzystuje specjalistyczne produkty przeciwżylakowe będące farmaceutykami, które po zetknięciu się z powietrzem zmieniają się w parę. Podczas wykonywania zabiegu operator wykorzystuje obraz USG pozwalający na precyzję działania. Metoda jest wykorzystywana przy usuwaniu żylaków nawrotowych i leczeniu zmian głębokich pni żylnych. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie tumusencji polegającej na aplikacji płynu w okolice operowanej żyły, który powoduje obrzmienie sąsiadujących tkanek.
Klejenie żylaków
Klejenie żylaków VenaSeal oraz VariClose to wykorzystanie kleju tkankowego z grupy cyjanoakrylantów. Klej zostaje wprowadzony do żył poprzez specjalistyczny dozownik, dzięki czemu zostaje rozpoczęty naturalny proces włóknienia naczyń. Obie techniki są do siebie zbliżone, różnią się czasem zamknięcia naczyń.
Bezbolesne zamykanie żylaków metodami Clarivein i Flebogrif
Clarivein i Flebogrif to innowacyjne metody zamykania żylaków, która nie wymagają znieczulenia w trakcie zabiegu. Zabieg Clarivein poddaje zmienione naczynia działaniu środków farmaceutycznych powodujących ich zamknięcie. Flebogrif z kolei ma za zadanie uszkodzić naczynia przy pomocy specjalistycznych haczyków, po czym następuje wypełnienie ich pianką sklerotyzującą.