Małe naczynia widoczne pod skórą, pojawiające się najczęściej na nogach i przyjmujące strukturę przypominającą siatkę to popularne pajączki. Uznawane za defekt kosmetyczny, tak naprawdę są jednym z pierwszych sygnałów mówiących o niewydolności żylnej. Naturalnie, mogą być wynikiem ciąży, ale zazwyczaj dotykają one poważnego problemu zdrowotnego, którego nie powinno się bagatelizować. Zamiast unikania tematu warto poznać mało inwazyjne i bezpieczne metody leczenia żylaków. Do jednych z rekomendowanych i znanych od lat technik należy skleroterapia.
Czym jest skleroterapia?
Skleroterapia nie jest nową metodą, wprost przeciwnie, jej dobrodziejstwo było znane już w latach 30- tych XX wieku, niemniej jednak, przez kolejne dziesięciolecia technika była unowocześniana, aż osiągnęła swoje dzisiejsze procedury.
W ogólnym omówieniu jest to zabieg, podczas którego do światła zmienionych chorobowo naczyń zostaje wstrzyknięty roztwór sklerotyzujący mający na celu wywołać reakcję zapalną. Podrażnione w ten sposób wnętrze ścianek naczynia ulegają obrzękowi, a następie krew znajdująca się w jego wnętrzu zaczyna się wykrzepiać. Ta faza trwa około tygodnia, po czym rozpoczyna się włóknienie powodujące zanikanie pajączków. Cały proces może trwać od 2 tygodni do kilku miesięcy. Okres leczenia zależy przede wszystkim od wielkości naczynia poddawanego skleroterapii.
Nowoczesna metoda skleroterapii opiera się na innowacyjnych środkach farmakologicznych nowej generacji. Precyzję metody zapewnia nie tylko fachowe oko przeprowadzającego zabieg, ale też specjalistyczna aparatura ultrasonograficzna.
Procedury
Istotną dla pacjenta informacją jest to, że ilość zabiegów jest uzależniona od rozległości zmian. Plan zabiegów i ich odstęp czasowy jest sprawą całkowicie indywidualną, ustalaną na podstawie wcześniejszych badań oraz konsultacji lekarskich. Absolutnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest ciąża. Niestety preparaty podawane podczas terapii przenikają do płodu i mogą wykazywać szkodliwe działanie na jego prawidłowy rozwój. Innym przeciwwskazaniem może okazać się zakrzepica żylna, alergie i zakażenia skórne. Do przeciwwskazań w podjęciu skleroterapii należą także: cukrzyca, otyłość i niektóre rodzaje nadciśnienia.
Dla kogo skleroterapia?
Z tej rekomendowanej i bezpiecznej metody leczenia żylaków mogą skorzystać pacjenci, u których niemożliwe jest wykonanie zabiegu chirurgicznego. Ponadto skleroterapia jest polecana osobom pragnącym pozbyć się nieestetycznego defektu w różnym stadium zaawansowania. Należy przy tym pamiętać, że im bardziej rozległy jest problem, tym leczenie może trwać odpowiednio dłużej.
Czy to bezpieczne?
Zabieg skleroterapii uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych i mało inwazyjnych. Jako że nie opiera się on na tradycyjnych, chirurgicznych działaniach minimalizuje ryzyko powikłań. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że terapia jest praktycznie bezbolesna, a niewielki dyskomfort można niwelować poprzez podanie odpowiednich leków. Nieoperacyjna metoda jest zdecydowanie mniejszym obciążeniem dla organizmu, niesie ze sobą wiele korzyści przy minimalnym zagrożeniu. Z uwagi na fakt, że jest to metoda możliwa do wykonania w warunkach ambulatoryjnych, jej koszt jest przystępny dla kieszeni pacjenta. Co więcej, sesja lecznicza trwa zaledwie pół godziny, a po zachowaniu procedur po zabiegu pacjent może wrócić do swoich zajęć. Stosuje się tutaj tzw. wczesne uruchomienie, które ma na celu natychmiastowe działania usprawniające.
Dodatkowe informacje ważne w leczeniu
Należy pamiętać, by po wykonaniu zabiegu stosować się do zaleceń lekarza. Najczęściej konieczne jest wspomaganie się produktami uciskowymi, do których należą podkolanówki przeciwżylakowe czy rajstopy przeciwżylakowe. Ważne, by nie zapominać o tym elemencie, który ma na celu zmniejszenie obrzęków i spowodowanie efektywnego zasklepiania i zanikania pajączków.
Wysoka, ponad 90% skuteczność metody pozwala na jej rekomendacje w usuwaniu pajączków, a także leczeniu żylaków. Należy pamiętać, by po zabiegu zadbać w wyjątkowy sposób o nogi. Oprócz stosowania produktów uciskowych tj. rajstopy przeciwżylakowe trzeba bezwzględnie powstrzymać się od opalania i podgrzewania nóg. Poza tym nie wolno zażywać gorących kąpieli i trzeba unikać wizyt w saunie. Pomocniczym będą wszelkiego rodzaju wysokiej jakości naturalne preparaty usprawniające naczynia krwionośne np. żel z wyciągiem z kasztanowca.
Skleroterapia a ryzyko
Jak już wspomnieliśmy, skleroterapia jest bezpieczną metodą o minimalnym ryzyku powikłań. Do tych, które mogą się pojawić, należą niewielkie krwawienia z miejsca iniekcji, małe krwiaki podskórne lub śródskórne. Bardzo rzadko może pojawić się pieczenie, świąd i obrzęk, a także zaczerwienie skóry po kilku dniach od wykonania zabiegu. Jednym z niepożądanych efektów, które na szczęście występują niezwykle rzadko i sporadycznie jest zapalenie żył, przebarwienia skóry czy powstanie nowych, drobnych naczyń widocznych przez skórę. Jeśli chodzi o te ostatnie, najczęściej ulegają one automatycznej regresji po kilku tygodniach.