Terapia uciskowa to doskonała metoda profilaktyki i walki z żylakami kończyn dolnych. Jednak nie tylko. Przy pomocy kompresjoterapii można leczyć także uszkodzony układ limfatyczny. Jednak w tym wypadku nie wystarczą okrągłodziane rajstopy i pończochy uciskowe. Wspomniane produkty uciskowe okrągłodziane dają bowiem rewelacyjne rezultaty w zapobieganiu i leczeniu schorzeń żylnych – nieestetyczne pajączki. Natomiast w przypadku uszkodzeń układu limfatycznego rekomendowane są produkty uciskowe płaskodziane. Charakteryzują się bowiem zupełnie innymi właściwościami i działaniem.
Terapia uciskowa cechuje się wysoką skutecznością w leczeniu i profilaktyce żylaków kończyn dolnych. Ta rewelacyjna metoda pozwala w sposób zupełnie bezinwazyjny dbać o nasze nogi. Wyroby uciskowe możemy jednak podzielić na dwie kategorie.
Produkty uciskowe okrągłodziane
Produkty uciskowe okrągłodziane doskonale sprawdzają się w leczeniu i profilaktyce schorzeń żylnych. Są często stosowane ze względu na swoją wysoką skuteczność, łatwość użycia i bezpieczeństwo. Ich działanie polega na wywarciu odpowiedniego ciśnienia na kończynę dolną, dzięki czemu zmniejsza się średnica żył, poprawia praca zastawek i pompy mięśniowej. Szybszy przepływ krwi doprowadza do zmniejszenia obrzęków kończyn i polepszenia ich stanu. Wyroby te największy ucisk wywierają w okolicach kostki. Zmniejsza się on odpowiednio w kierunku pachwiny. Zakłada się je rano, gdy nogi są wypoczęte, a żyły nie są nadmiernie wypełnione krwią i zdejmuje na noc.
Wyróżniamy 4 stopnie ucisku:
- 18-21 – stosowany w profilaktyce niewielkich żylaków;
- 23-32 – zalecany w przypadku dużych żylaków i niewielkiego obrzęku;
- 34-46 – rekomendowany w przypadku dużych żylaków i dużego obrzęku;
- 46< – stosowany w najcięższych przypadkach, tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.
Na rynku istnieje wiele rodzajów produktów uciskowych. Najpopularniejsze to rajstopy, pończochy i podkolanówki. Występują w wielu różnych kolorach i wzorach, z palcami lub bez. Można wyróżnić także wyroby uciskowe dla mężczyzn i sportowców.
Produkty uciskowe okrągłodziane nie powinny być jednak stosowane w przypadku uszkodzeń układu limfatycznego. Przy dużym obrzęku mogą bowiem powodować wrzynanie się i problemy z odprowadzaniem płynów. W rezultacie stan pacjenta może się nawet pogorszyć. Dlatego w wypadku poważnych schorzeń zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest druga kategoria wyrobów – produkty uciskowe płaskodziane.
Produkty uciskowe płaskodziane
Odzież płaskodziana charakteryzuje się takim samym naprężeniem dzianiny w każdym miejscu. Zmiana ich obwodu odbywa się poprzez dodanie lub odjęcie oczek, a nie, tak jak ma to miejsce w przypadku produktów okrągłodzianych, przez rozszerzanie oczek. W rezultacie nie dochodzi do ich rolowania się. Co więcej, nie wymagają silikonów podtrzymujących. Najczęściej jednak należy je wszyć.
Produkty uciskowe płaskodziane produkowane są z mniej rozciągliwych materiałów w porównaniu do tych na schorzenia żylne.
Dzięki stosowaniu płaskodzianych wyrobów uciskowych można:
- zmniejszyć obrzęk poprzez przemieszczanie płynów do tkanek śródmiąższowych;
- obniżyć ciśnienie żylne;
- zmniejszyć obciążenie limfatyczne w tkankach śródmiąższowych;
- zwiększyć produkcję limfy;
- zwiększyć zdolność transportowania limfy.
Produkty uciskowe płaskodziane firmy medi są szyte na miarę. Ich niewłaściwe dopasowanie może powodować martwicę skóry, zaburzenia ciśnienia nerwów obwodowych oraz zakrzepicę żył głębokich. Dlatego też powinny być odpowiednio dobierane przez specjalistę. Tylko lekarz jest w stanie właściwie dopasować stopień ucisku i efektywność terapeutyczną. Tak jak w przypadku produktów okrągłodzianych, możemy wyróżnić 4 klasy ucisku:
- klasa ucisku – zalecana w przypadku obrzęku spowodowanego brakiem aktywności, wczesnej obwodowej choroby tętnic, zespołu Sudecka, reumatyzmu czy powikłań cukrzycowych.
- klasa ucisku – w przypadku obrzęku limfatycznego ręki w stadium I i II, obrzęku limfatycznego w stadium I, obrzęku lipidowego w stadium I i II bez obrzęku i objawów zastoju limfy.
- klasa ucisku – w przypadku obrzęku limfatycznego w stadium III, bez chorób wtórnych, obrzęku limfatycznego w stadium II oraz obrzęku lipidowego w stadium II.
- klasa ucisku – stosowana w przypadku obrzęku limfatycznego w stadium II.
Terapia uciskowa przy pomocy płaskodzianych wyrobów – przeciwwskazania
Płaskodzianych produktów uciskowych absolutnie nie wolno używać w przypadku:
- zaawansowanej choroby tętnic obwodowych;
- niewydolności serca w dekompensacji;
- obrzęku związanego z niewydolnością serca;
- septycznego zapalenia żył;
- siniczej zakrzepicy;
- twardziny.
Względnymi przeciwwskazaniami są:
- róża;
- wyraźne, sączące się zapalenie skóry;
- nietolerancja na materiał produktu;
- ostra nadwrażliwość kończyn;
- neuropatia obwodowa;
- cukrzyca;
- pierwotne reumatoidalne zapalenie stawów;
- zespół Sudecka.
Różne produkty na różne dolegliwości
Jak widzimy, produkty uciskowe okrągłodziane różnią się znacznie od płaskodzianych. Pierwsze stosuje się w przypadku schorzeń żylnych i można je dobierać samemu. Co więcej, są doskonałym sposobem na profilaktykę przeciwżylakową. Szczególnie dla osób, które długo przebywają w pozycji siedzącej lub stojącej. Natomiast produkty uciskowe płaskodziane stosowane są w przypadkach uszkodzeń układu limfatycznego i powinny być dobierane wyłącznie przez specjalistę.