Jedną z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych dolegliwości dorosłych osób są żylaki kończyn dolnych. Według polskich autorów – jak wynika z opublikowanych na łamach „Advances in Clinical and ExperimentalMedicine” szacunkowych danych — przypadłość ta dotyczy około czterdziestu procent mężczyzn i ponad sześćdziesięciu procent kobiet. Do najważniejszych przyczyn powstawania żylaków kończyn dolnych — oprócz wieku — można zaliczyć wysokie ciśnienie tętnicze, wykonywanie pracy w pozycji stojącej oraz skłonności genetyczne, związane z występowaniem tej choroby w rodzinie.
Żylaki kończyn dolnych – między wczoraj a dziś
Leczenie zachowawcze żylaków kończyn dolnych (na przykład poprzez zmianę trybu życia) nie daje spodziewanych rezultatów, jest mało skuteczne, a co więcej, zwykle kończy się koniecznością przeprowadzenia zabiegu. Trzeba jednocześnie podkreślić, że wykorzystywana do niedawna, tradycyjna metoda usuwania żylaków kończyn dolnych, nazywana strippingiem, polegała na obciążającej organizm, chirurgicznej interwencji.
Czy wolno bagatelizować żylaki kończyn dolnych?
Odpowiedź na tak postawione pytanie jest oczywista – nie wolno, jednak przez wiele lat lekarze nie przywiązywali większej wagi do ich leczenia, a co więcej, ignorowali towarzyszące im objawy, takie jak ból, dyskomfort czy zmniejszenie jakości życia. Obecnie specjaliści dostrzegają, że występowanie tych zaburzeń to konsekwencja chorób naczyń żylnych.
Współcześnie, dzięki nowemu podejściu do zagadnienia, żylaki kończyn dolnych nie tylko przestały być lekceważone, ale także pojawiły się innowacyjne, niezwykle skuteczne sposoby ich usuwania. Jedną z nich jest termoablacja żylaków kończyn dolnych metodą VNUS Closure?
Na czym polega termoablacja żylaków kończyn dolnych metodą VNUS Closure?
Wszystkie osoby, które borykają się z niewydolnością naczyń żylnych, mogą odetchnąć z ulgą, ponieważ dzięki termoablacji żylaków kończyn dolnych metodą VNUS Closure mają szansę na całkowite wyleczenie. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się fale radiowe.
Termoablacja żylaków to bezpieczny zabieg, który można wykonać w ambulatorium. Przez nieduże nacięcie w skórze do chorej żyły wprowadza się cewnik, kontrolowany za pomocą głowicy USG. Dzięki obecności w cewniku urządzenia służącego do emitowania fal radiowych, pod wpływem wytwarzanego przez energię fal radiowych ciepła zapadają się ściany chorej żyły. Krew z kończyny, zamiast przepływać przez poszerzone żylakowato naczynie, odpływa zdrowymi żyłami. W miejscu nacięcia skóry po wykonaniu zabiegu zakłada się nieduży opatrunek.
Termoablacja żylaków kończyn dolnych metodą VNUS Closure a płynące z niej korzyści
Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, a czas jego trwania wynosi od trzydziestu do sześćdziesięciu minut. Cechuje się bezbolesnością, brakiem widocznych blizn, na bardzo długi czas daje możliwość pozbycia się uczucia „ciężkich nóg”.
Niekwestionowaną zaletą tej metody jest ponadto znacząca poprawa wyglądu kończyn dolnych, przejawiająca się nie tylko zniknięciem obrzęków, ale także przebarwień na skórze.
Zabieg może być wykonywany jednoczasowo, co oznacza, że usuwaniu żylaków mogą być poddane obie kończyny jednocześnie. Warto podkreślić, że pora roku nie ma znaczenia – okres letni również jest brany pod uwagę.
Metoda VNUS Closure do minimum redukuje ryzyko nawrotu żylaków i charakteryzuje się długotrwałą skutecznością.
Niewydolność naczyń żylnych a metody zapobiegania żylakom
Doceniając żelazną regułę, że lepiej zapobiegać niż leczyć, warto przestrzegać kilku zasad w celu uchronienia się przed wystąpieniem żylaków. Trzeba unikać zbyt długiego stania, a w pozycji siedzącej nie krzyżować nóg, oraz wysokich obcasów. Do najważniejszych sposobów zapobiegających powstawaniu żylaków można zaliczyć poza tym zwiększenie aktywności fizycznej, unikanie gorących kąpieli i sauny oraz noszenie produktów uciskowych w odpowiedniej kompresji.
Poddanie się zabiegowi, który jest symbolem naszych czasów, zapewnia nie tylko komfortowe warunki leczenia, ale także stuprocentową skuteczność.