Badanie USG Doppler to rozwinięte badanie ultrasonograficzne pozwalające na ocenę przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Znajduje ono zastosowanie w chirurgii naczyniowej, kardiologii, angiologii, endokrynologii, neurologii oraz ginekologii i położnictwie. Badanie dopplerowskie odgrywa kluczową rolę w diagnostyce żylaków kończyn dolnych.
Z problemem przewlekłej niewydolności żylnej zmaga się niemal połowa dorosłego polskiego społeczeństwa. Jej głównym objawem są żylaki kończyn dolnych. Są to rozszerzone naczynia krwionośne, w których, w wyniku złej pracy zastawek, zalega krew. Mimo iż żylaki wyglądają nieestetycznie, to nie jest to ich największy problem. Nieleczone mogą bowiem prowadzić do poważniejszych schorzeń, takich jak zakrzepica będąca już bezpośrednim zagrożeniem życia. Na szczęście istnieją dziś różne bezbolesne metody leczenia żylaków oraz wiele metod ich nieinwazyjnej diagnostyki. Jedną z takich metod jest badanie USG Doppler pozwalające na diagnostykę zaburzeń przepływu krwi w kończynach dolnych. Badanie ultrasonograficzne kończyn dolnych umożliwia ocenę prawidłowości przepływu krwi oraz wykrycie wszelkich patologii, takich jak: refluks żylny czy zmiany zakrzepowe.
Jak działa USG Doppler?
Podstawą badania dopplerowskiego jest zjawisko Dopplera. Głowica ultrasonograficzna generuje fale ultradźwiękowe o określonej częstotliwości, które odbijają się od badanych tkanek i wracają do aparatu ze zmienioną częstotliwością. Komputer analizuje impulsy, określa różnicę częstotliwości fali padającej oraz odbitej i odtwarza obraz badanych struktur. Dodatkowo pozwala określić parametry, takie jak prędkość przepływu krwi i jej objętość. Dzięki temu lekarz może stwierdzić ewentualną obecność i stopień zwężenia naczynia. Dziś często wykorzystuje się technikę kolorowego USG Doppler. Pozwala na barwne obrazowanie przepływu krwi. Najczęściej krew płynąca w kierunku serca kodowana jest kolorem niebieskim, a od serca kolorem czerwonym. Dzięki temu lekarz może jeszcze dokładniej ocenić anatomią i zmiany patologiczne w obrębie naczyń.
Jak przygotować się do badania?
Badanie ultrasonograficzne kończyn dolnych nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. Warto jednak założyć luźne ubrania, które w razie potrzeby będzie łatwo zdjąć. Nie należy także zakładać dużej ilości biżuterii, ponieważ konieczne będzie jej zdjęcie. Istotne jest jednak skonsultowanie się z lekarzem i ustalenie indywidualnego planu postępowania, gdyż przygotowanie do badania może się różnić w zależności od badanych naczyń.
Dobrze jest także zabrać na badanie dotychczasową dokumentację medyczną. Pozwoli ona lekarzowi porównać poprzednie i obecne wyniki badania i określić, czy i w jakim stopniu choroba postępuje.
Przebieg badania USG Doppler
Badanie USG Doppler przypomina standardowe badanie USG. Wykonuje się je w gabinecie, najczęściej w pozycji leżącej. Lekarz po nałożeniu na aparat i badaną część ciała żelu ultrasonograficznego poprawiającego przewodzenie ultradźwięków przykłada sondę do badanego miejsca. Następnie manewruje nią, by ocenić wszystkie segmenty badanych naczyń i zlokalizować wszelkie ewentualne patologie.
Podczas badania lekarz szuka następujących odchyleń:
- przyspieszony lub zwolniony przepływ krwi w naczyniach
- przepływ wsteczny krwi (refluks)
- nieprawidłowo działające zastawki żylne
- nieprawidłowa budowa ścian naczyń krwionośnych
- obecność skrzeplin w żyłach.
W trakcie badania pacjent może usłyszeć buczenie lub szum. Dźwięki te odzwierciedlają przepływ krwi w naczyniach i nie należy się ich obawiać.
Badanie ultrasonograficzne kończyn dolnych
Żylaki kończyn dolnych oraz ich obrzęk i ból, a także drętwienie i zaburzenia czucia to doskonałe powody, by wykonać badanie USG Doppler. Pomaga ono zdiagnozować choroby żylne oraz monitorować przebieg wdrożonych terapii. Co więcej, badanie ultrasonograficzne kończyn dolnych pozwala na zapoznanie się z anatomią naczyń pacjenta przed ewentualną operacją.
Badanie USG Doppler żył kończyn dolnych, trwa od 20 do 30 minut i jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Najczęściej rozpoczyna się ono w okolicach pachwiny. Wówczas lekarz obserwuje żyłę udową oraz odpiszczelową i ich połączenia. Dalej lekarz śledzi naczynia, w tym żyły przeszywające, aż do samej stopy przesuwając głowicę z różnym naciskiem.
Badanie ultrasonograficzne kończyn dolnych daje wiele ważnych informacji o przyczynie i stopniu zaawansowania chorób układu żylnego. Jest to bardzo istotne podczas wyboru sposobu leczenia. USG Doppler wykonywane jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia oraz prywatnie. Wówczas trzeba liczyć się z wydatkiem rzędu 150 – 200 zł.
Istotne badanie
Jak widać badanie USG Doppler to bardzo ważne badanie dające wiele kluczowych informacji o stanie naczyń krwionośnych w naszym ciele. Jest ono szczególnie istotne w diagnostyce przewlekłej niewydolności żylnej i innych poważnych chorób żył kończyn dolnych. Zatem jeżeli odczuwamy ból, drętwienie, nasze nogi są opuchnięte lub zauważymy pojawiające się żylaki, udajmy się na wizytę do lekarza i zdecydujmy się na badanie ultrasonograficzne kończyn dolnych.