Współczesna medycyna opiera się na technologii pozwalającej na małoinwazyjne metody leczenia. Ta zasada dotyczy w szczególności schorzeń żylnych. Od kilku lat usuwanie żylaków kończyn dolnych to szeroki obszar możliwości, które skutecznie wypierają tradycyjną, chirurgiczną metodę o szerokim spectrum. Jedną z rekomendowanych terapii jest usuwanie żylaków kończyn dolnych metodą ClariVein. Przyjrzyjmy się jej z bliska. Dowiedzmy się, czym wyróżnia się ta metoda, jak przebiega zabieg, jaka jest jego inwazyjność i skuteczność, a także koszty.
ClariVein – efektywne leczenie
Nowatorska w swoim założeniu metoda ClariVein to przede wszystkim szybka terapia usuwania żylaków kończyn dolnych. Według ekspertów jest jedną z najlepszych, małoinwazyjnych technik leczenia, które są doskonałą alternatywą dla tradycyjnego zabiegu chirurgicznego i nowocześniejszego laserowego.
ClariVein jest metodą stosowaną na świecie od 2010 roku. W Polsce pierwsze zabiegi wykonano niespełna trzy lata po światowym debiucie. Jej głównym atutem jest najmniejsza inwazyjność, która jest uzyskiwana dzięki aparatowi amerykańskiego producenta urządzeń medycznych firmy Vascular Insights LLC. W porównaniu z leczeniem wykorzystującym laser, fale radiowe czy parę wodną ClariVein nie wymaga zastosowania ogólnego znieczulenia, a jedynie podawane miejscowo. Zabieg jest całkowicie bezpieczny.
Usuwanie żylaków kończyn dolnych metodą ClariVein jest dziełem współpracy wybitnych naukowców z Uniwersytetu Yale z wcześniej wspomnianym producentem. Działanie aparatury wykorzystuje zamysł połączenia i wykorzystania ablacji mechanicznej oraz chemicznej, która polega na selektywnym obkurczeniu i zamknięciu ze skutkiem trwałym światła patologicznej żyły. Metoda ClarinVein jest mianowana w fachowej literaturze jako MOCA, czyli ablacja mechaniczo-chemiczna.
Jak wygląda zabieg ClariVein
Jednym z podstawowych założeń zabiegu ClariVein jest jego całkowita bezbolesność. Stosowane znieczulenie miejscowe jest oczywistą korzyścią dla pacjenta.
Podczas zabiegu do niewydolnej żyły zostaje wprowadzony cewnik ClariVein. Miejscem jego wsunięcia są okolice kolana, a do wprowadzenia go wykorzystuje się odpowiedni wenflon. Wirujący ruch cewnika powoduje drażnienie żyły, które jest wspomagane także chemicznie przy pomocy aplikowanego do żyły roztworu sklerotyzacyjnego. To działanie finalnie powoduje zamknięcie światła żyły. Podczas wykonywania zabiegu cały jego przebieg jest monitorowany przy pomocy urządzenia ultrasonograficznego, które zostaje wprowadzone przy użyciu specjalistycznej cienkiej igły zwanej kaniulą. Równomierne rozprowadzenie roztworu w wewnętrznej ścianie naczynia skutkuje zamknięciem go na całej jego długości.
Dodajmy, że podczas zabiegu nie są wykonywane żadne cięcia, a więc nie ma zagrożenia powstania blizn. Charakterystyczne dla ClarinVein jest to, że pacjent nie doświadcza pooperacyjnych krwiaków, które pojawiają się przy zastosowaniu innych metod, a także może natychmiast wrócić do swoich codziennych obowiązków. Usuwanie żylaków kończyn dolnych metodą ClariVein jest komfortowe i nie powoduje żadnych dysfunkcji czasowych. Co więcej, jego całkowity czas wykonania nie trwa zazwyczaj dłużej niż 20 minut. Po zabiegu zakładane są rajstopy przeciwżylakowe lub pończochy uciskowe.
Jaki jest cel leczenia żylaków kończyn dolnych?
Żylaki, choć traktowane przez wielu jako defekt kosmetyczny, w rzeczywistości wymagają specjalistycznego działania leczniczego. Pozostawione same sobie mogą stać się przyczyną wielu poważniejszych schorzeń. Nieleczone mogą spowodować np. pojawienie się choroby zakrzepowo — zatorowej. Blokadą dla wielu osób cierpiących na żylaki była inwazyjność leczenia chirurgicznego. Pojawienie się metod małoinwazyjnych sprawiło, że świadomość zagrożenia idzie w parze z podejmowaniem działań leczniczych.
Metoda ClarinVein odpowiada na wszystkie oczekiwania pacjentów. Wskazywaliśmy już na jej wielopłaszczyznowe działanie, a także małoinwazyjność.
Likwidacja źródeł patologicznego przepływu krwi w żyłach metodą ClarinVein to szereg określonych zalet, ale też i zadań. Zabieg ma na celu przede wszystkim wyeliminowanie patologicznych zmian żylnych. Poza tym celem metody jest poprawa wyglądu kończyn bez konieczności wykonywania chirurgicznych cięć. Usuwanie żylaków kończyn dolnych metodą ClariVein ma także na celu zmniejszenie ryzyka rozwoju takich chorób jak zakrzepicy żył głębokich, zatorowości (także płucnej), zakrzepowego zapalenia żył i owrzodzenia żylnego. Dodatkowo zmniejszają się dolegliwości związane z kurczami mięśni, ciężkością i zmęczeniem nóg, a także obrzękami.
Jakie są korzyści dla pacjenta
Metoda usuwania żylaków kończyn dolnych ClariVein to szereg zalet dla pacjentów. W odróżnieniu od innych metod — nawet tych nowoczesnych — omawiana terapia jest najmniej obciążająca organizm. Pacjent wraca do domu o własnych siłach, niemal natychmiast po wykonaniu zabiegu, a odczuwany ból można ująć raczej w granicach niewielkiego dyskomfortu. Rzadko pojawiają się zasinienia, a praktycznie wcale nie dochodzi do powstania podskórnych krwiaków.
Jako że nie ma cięć skórnych, usuwanie żylaków kończyn dolnych tą metodą nie skutkuje bliznami, za to wyróżnia się bardzo szybkim czasem rekonwalescencji. Pacjent nie ma ograniczeń dotyczących codziennej aktywności, a powrót do pracy może zaplanować już dobę po poddaniu się leczeniu.
Kto może poddać się leczeniu ClariVein
Oczywiste jest, że leczenie ClariVein wymaga wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Postępowanie jest całkowicie indywidualne i dostosowane do konkretnego przypadku. Nie można mówić o schemacie działania, który eliminowałby szczegółowe postępowanie przed zabiegiem.
Konsultacja lekarska odbywa się po przeprowadzeniu specjalistycznego badania ultrasonograficznego Doppler. Lekarzem kierującym na leczenie jest zawsze chirurg, najczęściej jest to specjalista zajmujący się także wykonywaniem zabiegów ClarinVein. Dopiero na podstawie oceny stanu zdrowia pacjenta i złożoności choroby żylnej podejmowane są dalsze działania polegające na wykonaniu zabiegi oraz omówieniu całego planu leczenia.
Jakie kwalifikacje do zabiegu ClarinVein
Naturalną przesłanką wykonania zabiegu są oczywiście żylaki kończyn dolnych. Każdy pacjent powinien zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju pierwsze symptomy choroby żylnej i odpowiednio wcześniej na nie reagować. Szybkie działanie zapobiega rozprzestrzenianiu się ognisk chorobowych, a tym samym minimalizuje cykl leczenia.
Do pierwszych objawów choroby żylnej należy uczucie ciężkości nóg, które zmniejsza się po odpoczynku z uniesionymi do górny nogami. Kolejnymi niepokojącymi sygnałami są nocne kurcze mięśni łydek oraz uczucie rozpierania łydek. Koniecznie należy zwrócić uwagę na obrzęki w okolicach kostek i stóp, szczególnie te, które nasilają się podczas długiego przebywania w jednej pozycji — siedzącej bądź stojącej. Jeśli wymienione dolegliwości pojawiają się także podczas wysokich temperatur, powinno to być dla pacjenta prawdziwym sygnałem alarmowym.
Obserwacja i analiza własnego ciała powinna wychwycić jako nieprawidłowe takie objawy jak ból biegnący wzdłuż żył, mrowienie nóg, drętwienie nóg, a także zespół niespokojnych nóg. W bardziej zaawansowanych stadiach choroby pojawia się także świąd skóry i jej przebarwienia lokalizowane głównie w kostkach. Kolejno obserwuje się widoczne i wypukłe żylaki, a następnie owrzodzenia.
Wymienione objawy powinny skłonić każdego do niezwłocznej konsultacji lekarskiej i wybrania małoinwazyjnej metody leczenia żylaków, jaką jest ClariVein.
Przygotowania do zabiegu ClariVein
Przed zabiegiem pacjent powinien posiadać ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną, a w przypadku przewlekłych chorób tj. cukrzyca – opinię lekarza specjalisty o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu. Podobnie sytuacja przedstawia się w przypadku zażywania na stałe leków. Trzeba mieć świadomość tego, że każda tego rodzaju informacja jest ważna i może mieć wpływ na przebieg leczenia.
Pacjenci decydujący się na usuwanie żylaków metodą ClariVein zazwyczaj muszą posiadać aktualne zaświadczenie o szczepieniu przeciwko żółtaczce, a także dysponować badaniami krwi razem ze wskaźnikiem płytek odpowiedzialnych za krzepliwość. Dodatkowo niektóre osoby mogą zostać poproszone o EKG wraz z odpisem, a także przedstawienie wyników dodatkowych badań zleconych przez chirurga podczas konsultacji.
Od strony przygotowania pacjenta do zabiegu wymaga się, by w dniu poprzedzającym zabieg ostatni posiłek zjeść w godzinach wczesno- wieczornych. Minimum na 4 godziny przed zabiegiem należy zaprzestać spożywanie wody.
Doświadczenie wskazuje, że zabieg usuwania żylaków kończyn dolnych metodą ClariVein jest możliwy do przeprowadzenia u większości pacjentów. Tym samym jest on dostępny także u osób, u których stwierdza się choroby przewlekłe, pod warunkiem, że są one stale leczone, a pacjent stosuje się do bieżących zaleceń lekarskich. Ostateczną decyzję o przeprowadzeniu zabiegu podejmuje chirurg oraz anestezjolog.
Postępowanie po zabiegu — rekonwalescencja
Zaraz po wykonaniu zabiegu pacjent powinien chodzić przez okres 1 godziny. Tę czynność należy powtarzać co godzinę i chodzić przez kwadrans. Konieczne są także rajstopy przeciwżylakowe gwarantujące prawidłowy ucisk. Te należy nosić przez okres tygodnia w sposób ciągły, a później przez miesiąc w ciągu dnia.
Koszt zabiegu
Niestety, pomimo tak szerokiego spectrum zalet i braku przeciwwskazań do wykonania u wielu pacjentów zabieg nie jest refundowany przez NFZ. W specjalistycznych klinikach wykonujących ten zabieg koszt leczenia zaczyna się od 3600 złotych do 5600 złotych.
Podsumowując, ClariVein wyróżnia się optymalną ceną w stosunku do bezpośrednich korzyści dla pacjenta. Biorąc pod uwagę wszystkie atuty zabiegu oraz niski stopień ryzyka zabieg ClariVein jest niewątpliwie najlepszą metodą leczenia żylaków kończyn dolnych. Z punktu widzenia pacjenta, zabieg nie wymaga długiego wyłączenia z życia, co więcej może zostać przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych.