Nowatorska metoda leczenia żylaków VenaSeal została wprowadzona na rynek medyczny przez amerykański koncern Sapheon. Nazwa VenaSeal od łac. vena — żyła oraz ang. seal — zaklejenie opisuje pokrótce idee całego procesu. Istotnie, jest to metoda, która zamyka patologiczne naczynia krwionośne przy wykorzystaniu specjalistycznego preparatu klejowego.
Na czym polega klejenie żylaków metodą VenaSeal
Innowacyjne leczenie żylaków klejem VenaSeal zyskuje na popularności dzięki swojej mało inwazyjności i wysokim stopniu bezpieczeństwa oraz skuteczności. Wykonuje się je na tzw. górnych pniach, a więc żyle odpiszczelowej i żyle odstrzałowej.
Zmienione chorobowo naczynie zostaje zamknięte, a po kilku tygodniach od przeprowadzenia leczenia całkowicie zanika. Do atutów zabiegu należy dodać niski stopień odczuwania bólu. Zdecydowanie jest to metoda najmniej uciążliwa pod tym kątem dla pacjenta spośród wszystkich dostępnych.
VenaSeal a inne metody
Choroba niewydolności naczyń dotyka coraz większą ilość ludzi. Na jej rozwój mają wpływ między innymi uwarunkowania genetyczne, nadwaga, używki i długie przebywanie w jednej pozycji (stojącej lub siedzącej). Zbagatelizowanie problemu powstawania żylaków może doprowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, dlatego warto reagować bezzwłocznie i po konsultacji z lekarzem wybrać najlepszą metodę ich leczenia.
Nowoczesne terapie leczenia żylaków to oprócz metody klasycznej — chirurgicznej zwanej strippingiem — techniki laserowe (EVLT) czy wykorzystujące fale radiowe (RF) i parę wodną pod wysokim ciśnieniem (SVS). Inwazyjność strippingu wiąże się z długą rehabilitacją, stąd też lekarze coraz częściej skłaniają się ku metodom mało inwazyjnym. Wymienione wyżej — laserowa, radiowa i SVS — choć skuteczne, mogą powodować zespół powikłań skrzeplinowych, który związany jest z nieprawidłowym podaniem znieczulenia nasiękowego bądź ze zbyt dużym obszarem zabiegu.
Leczenie żylaków klejem VenaSeal niemal całkowicie eliminuje wszystkie powyższe niedogodności i ewentualne powikłania. To zdecydowanie najbezpieczniejsza metoda.
Procedura leczenia VenaSeal
Zabieg zamknięcia żylaków przy pomocy specjalistycznego kleju VenaSeal należy do najmniej inwazyjnych i wysoce skutecznych. Do zabiegu zamknięcia zmienionego naczynia wykorzystuje się klej polimerowy, który zakleja światło naczynia. Klej zawiera w swoim składzie cyjanoakryl, substancję od lat z powodzeniem stosowaną w medycynie w wielu obszarach leczenia. Wspomniany cyjanoakryl ma silne właściwości łączące powierzchniowe ściany ciał fizycznych oraz naczyń. Charakteryzuje się bardzo dużą elastycznością oraz bakteriostatycznością.
Leczenie żylaków klejem VenaSeal odbywa się pod ścisłą kontrolą i monitoringiem aparatu ultrasonograficznego. Do żyły zostaje wprowadzony cewnik, przez który zostaje zaaplikowana do wnętrza odpowiednia dawka kleju. Lekarz wykonujący zabieg uciska naczynie, by umożliwić dokładne sklejenie się ścianek naczynia. Klej nie ma właściwości, które powodowałyby jego rozpuszczenie. Raz zaaplikowany pozostaje w naczyniu i ulega procesowi zbliznowacenia, czyli przerośnięcia przez tkankę łączną. Pod koniec zabiegu zakłada się przeciwżylakowe pończochy uciskowe, chociaż nie jest to w tym przypadku absolutną regułą.
Klejenie żylaków metodą VenaSeal jest praktycznie bezbolesne, a cały zabieg wykonywany na jednej kończynie nie przekracza 45 minut. Istotne jest to, że terapia VenaSeal nie wymaga zastosowania znieczulenia. Wysokie bezpieczeństwo metody pozwala na jednoczesne operowanie obu nóg, co jest niedopuszczalne w innych metodach leczenia. Chociaż przeciwżylakowe pończochy uciskowe nie są tutaj bezwzględnie wymagane podczas rekonwalescencji, zaleca się ich stosowanie.
Bezpieczna i bezbolesna metoda leczenia żylaków
Należy zauważyć, że leczenie żylaków klejem VenaSeal jest najmniej obciążające dla pacjenta, stąd też jest polecane przez lekarzy jako najbezpieczniejsze. To jedyna z metod, w której nie są obowiązkowe pończochy kompresyjne, nie mniej wielu specjalistów zaleca ich stosowanie.
W podsumowaniu warto także zaznaczyć, że VenaSeal nie ogranicza pacjenta w jego codziennych zajęciach. Jedynymi przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są zrosty lub kręty przebieg naczynia, a także ciążą i czas karmienia piersią.
Szukając małoinwazyjnej metody leczenia żylaków, warto rozważyć VenaSeal. Uznawany za najszybszą i najskuteczniejszą metodę, wyróżnia się także tym, że ryzyko ewentualnych przebarwień i powikłań jest praktycznie minimalne bądź zerowe. W Polsce metoda dostępna jest w kilku renomowanych klinikach. Cena wykonania zabiegu zaczyna się od 6 – 10 tysięcy złotych i jest uzależniona od obszaru działania.