Praca siedząca lub wymagająca wielogodzinnego stania, brak aktywności fizycznej – to sprzymierzeńcy żylaków. Na ich pojawienie szczególnie zarażone są kobiety w ciąży. Jak zapobiec żylakom lub co zrobić, jeśli już się pojawiły?
Objawy żylaków w ciąży
Jeśli zauważyłaś na swoim ciele mocno widoczne żyły, powiększone lub poskręcane – prawdopodobnie są to żylaki. Najczęściej występują one na łydkach, jednak mogą pojawić się w różnych częściach ciała, takich jak srom, stopy i kostki. Zmiany mogą zaczynać się od małych pajączków, ale mogą rozwinąć się stany powodujące duży dyskomfort, ból, a w przypadku nóg także nabrzmiałość i uczucie ciężkości. Żylaki u kobiet w ciąży pojawiają się najczęściej w pierwszym trymestrze, a po ciąży zwykle ulegają poprawie. Nie jest to poważna dolegliwość, jednak ignorowanie żylaków może skutkować pogorszeniem się stanu zdrowia.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o żylakach możesz zajrzeć na portal https://abc-zylakow.pl
Przyczyny żylaków w ciąży
Przyczyną pojawienia się żylaków w trakcie ciąży jest gromadzenie się krwi w żyłach powierzchniowych z powodu niewydolności zastawek, które naturalnie odpowiadają za zapobieganie odpływowi krwi z powrotem do nóg. Do czynników ryzyka pojawienia się żylaków w trakcie ciąży należą:
- Jeżeli w Twojej rodzinie występują żylaki, większe prawdopodobieństwo, że pojawią się one także u Ciebie.
- Liczne ciąże. Im więcej ciąż, tym większa szansa, że rozwiną się u Ciebie żylaki.
- Wraz z wiekiem, występuje większe prawdopodobieństwo, że w trakcie mogą pojawić się u Ciebie żylaki.
- Wzrost ciśnienia. Podczas wczesnych etapów ciąży zwiększa się objętość krwi, wzrasta płód, wzrasta masa ciała kobiety i w konsekwencji zwiększa się ciśnienie wewnątrzbrzuszne. Skutkować może to niewydolnością zastawek i rozwojem żylaków.
- Zmiany hormonalne. We wczesnych etapach ciąży pojawiają się wahania hormonalne, które silnie wpływają na rozwój żylaków.
Sposoby łagodzenia objawów żylaków
Uważa się, że zabiegi chirurgiczne u kobiet w ciąży są rzadko właściwe i leczenie zazwyczaj polega na niwelowaniu objawów. Symptomy żylaków w trakcie ciąży można łagodzić poprzez:
- Unikanie długiego przebywania w pozycji stojącej,
- Stosowanie odpowiednio dobranych pończoch uciskowych (mogą niwelować ból, dyskomfort oraz skurcze)
- Unoszenie stóp.
Podsumowanie
Warto pamiętać, że żylaki to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim, objawy wynikające ze stanu zdrowia. Nie należy nadmiernie przejmować się żylakami, ale warto porozmawiać o nich z lekarzem w celu weryfikacji, czy nie stanowią one bardziej rozległego i złożonego problemu.
Materiał partnera
Źródła:
https://www.health.gov.au/resources/pregnancy-care-guidelines/part-i-common-conditions-during-pregnancy/varicose-veins