Przewlekła niewydolność żylna, która objawia się tak zwanymi żylakami to choroba spotykana dziś dosyć często. Szacuje się, że zmaga się z nią od 40 do nawet 60% kobiet oraz 15-30% mężczyzn. Główną przyczyną ich powstawania jest otyłość i długotrwała praca w pozycji stojącej lub siedzącej. Istotny jest także wiek, choć coraz częściej żylaki obserwuje się u młodych osób, oraz, jak się okazuje płeć. Kobiety niestety częściej od mężczyzn mają do czynienia z żylakami. Ponadto, jeżeli oboje rodziców mają problemy z niewydolnością żylną, to istnieje 89% prawdopodobieństwo, że pojawią się one również w kolejnym pokoleniu. Natomiast jeżeli jeden z rodziców to prawdopodobieństwo wynosi 42%.
Żylaki to trwale rozszerzone żyły. Mają kręty przebieg i wyglądają nieestetycznie. Czasami pojawiają się na całej długości nóg. U osób z tą dolegliwością żyły mają niewydolny układ zastawkowy. To znaczy, że krew, zamiast płynąć w stronę serca, zalega w nogach. Powoduje to rozszerzenie żył i ból. Ponadto nieleczona niewydolność żylna może skutkować nadciśnieniem żylnym, przebarwieniami skóry, a nawet opuchlizną całych nóg. Na szczęście współczesna medycyna w znacznym stopniu radzi sobie z tą chorobą. Często w sposób bezinwazyjny.
Wyroby uciskowe w leczeniu żylaków
Kompresoterapia, czyli leczenie uciskowe, to bezinwazyjna metoda leczenia żylaków. Stosuje się w niej pończochy uciskowe, rajstopy oraz różnego rodzaju opaski. Metoda ta polega na wywarciu odpowiedniego ciśnienia na kończynę, co skutkuje zmniejszeniem średnicy żył poprzez wywarcie największego ucisku na wysokości kostki. Ponadto dzięki niej powracają prawidłowe funkcje zastawek i dochodzi do usprawnienia działania pompy mięśniowej. Z kolei szybszy przepływ krwi wpływa na zmniejszenie obrzęków kończyn. Nogi wyglądają estetycznie i zdrowo.
Możemy wyróżnić 4 klasy produktów uciskowych:
- 18-21 mmHg – stosowana w profilaktyce i przy niewielkich żylakach
- 23-32 mmHg – stosowana przy dużych żylakach z niewielkim obrzękiem
- 34-46 mmHg – stosowana przy dużych żylakach i obrzękach
- > 49 mmHg to produkty o najsilniejszym stopniu ucisku. Stosuje się ją stosunkowo rzadko w ciężkich przypadkach zakrzepowych i tylko zgodnie z zaleceniami lekarza.
Produkty uciskowe w profilaktyce żylaków nóg
Produkty uciskowe stosuje się nie tylko podczas leczenia żylaków. Kompresoterapia jest skuteczną metodą na każdym etapie. Zaleca się stosowanie jej także w profilaktyce. Odpowiednie dobranie siły uciskowej poprawia krążenie krwi w żyłach. To sprawia, że pojawienie się żylaków jest zdecydowanie utrudnione. Rajstopy przeciwżylakowe czy pończochy powinny stosować wszystkie osoby, które obawiają się o swoje nogi, a w szczególności te, które obserwują dolegliwości zakrzepowe u swoich rodziców. Może to świadczyć o skłonnościach genetycznych.
Wyroby uciskowe w profilaktyce żylaków nóg dobiera się indywidualnie. Należy przeprowadzić odpowiednie pomiary bądź zastosować się do zaleceń tabeli, które producent umieszcza na swoich produktach. Powinno się je zakładać do 20 minut po wstaniu z łóżka, gdy kończyny są wypoczęte, a ciśnienie w żyłach ustabilizowane. Warto wspomnieć również o tym, że zarówno pończochy uciskowe, jak i rajstopy przeciwżylakowe oferowane są w różnych kolorach i wzorach. W wersjach z palcami i bez oraz w różnych grubościach. To właśnie od grubości uzależniona jest siła ucisku produktów uciskowych. Zatem każdy może znaleźć coś dla siebie.
Czy produkty uciskowe w profilaktyce żylaków nóg są skuteczne?
Badania kliniczne udowadniają, że terapia uciskowa stosowana systematycznie i odpowiednio poprzez właściwe dobranie pończoch czy rajstop przeciwżylakowych jest niemal tak skuteczna, jak farmakoterapia. Ponadto jest to metoda bezinwazyjna, która leczy, ale także zapobiega powstawaniu żylaków.
Dla kogo przeciwżylakowe wyroby uciskowe?
Terapia uciskowa wskazana jest przede wszystkim osobom z żylakami i przewlekłą niewydolnością żylną oraz osobom potencjalnie zagrożonym tymi schorzeniami. Wszystkim, którzy przez dłuższy czas stoją lub siedzą w jednej pozycji oraz kobietom w ciąży. Następnie pacjentom, którzy przeszli operację żylaków i pacjentom po skleroterapii, a także w przypadku ciężkiego zespołu zakrzepowego. Wreszcie w profilaktyce wszystkim tym, którzy chcą mieć piękne, zdrowe nogi.
Dla kogo rajstopy przeciwżylakowe, a dla kogo pończochy uciskowe?
Asortyment produktów uciskowych jest tak bogaty, że każdy będzie w stanie znaleźć odpowiedni wyrób dla siebie. Nie ma żadnych ograniczeń co do tego, kto ma nosić jaki produkt. Wszystko zależy od potrzeb i upodobań. Standardowo kobiety wolą rajstopy i pończochy, z kolei panowie sięgną raczej po podkolanówki.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Zatem jeżeli zaobserwujemy już na swoich nogach żylaki, zdecydujmy się na kompresoterapię. Ta metoda w bezinwazyjny sposób poprawi krążenie w żyłach naszych kończyn i przyczyni się do ich zmniejszenia, w rezultacie żylaki znikną. Pamiętajmy również, że warto stosować produkty uciskowe także w profilaktyce. Odpowiednio dobrane pozwolą cieszyć się zdrowymi nogami przez wiele lat. Warto wziąć sobie do serca słowa, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”.