Zakrzepica żył powierzchownych to choroba kończyn dolnych. Osoby, które dotknęła ta dolegliwość, uskarżają się na nieprzyjemne objawy właśnie w nogach. Schorzenie to wiąże się z nawracającym zapaleniem żył i wymaga specjalistycznego leczenia. Brak lub niewłaściwe leczenie może doprowadzić do przejścia w zakrzepicę żył głębokich. Ta z kolei w dużym stopniu zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia zatorowości płucnej.
Zakrzepica żył powierzchownych to mówiąc prosto, stan zapalny żył, które znajdują się tuż pod powierzchnią skóry. Choroba ta często wiąże się z obecnością żylaków oraz częściowym lub całkowitym zamknięciem żyły przez skrzeplinę. Tworzące się w naczyniach zastoje powodują powstanie zapalenia ścian żył. Ryzyko oderwania się skrzepu, który mógłby doprowadzić do zatoru, jest stosunkowo niewielkie. Natomiast samo wystąpienie zakrzepicy związane jest z silnymi objawami.
Jak powstaje zakrzepica żył powierzchownych?
Zakrzepica żył powierzchownych ma ścisły związek z obecnością żylaków. Znacznie częściej rozwija się właśnie w miejscach, w których pojawiają się pajączki niż w okolicach zdrowych żył. Żylaki powodują bowiem zastój krwi, przez który tworzą się skrzepy i stany zapalne, a od nich już bardzo blisko do zakrzepicy. Dlatego też znacznie bardziej narażone są na nią osoby, u których występują żylaki. Istotny jest także wiek, ponieważ schorzenie najczęściej pojawia się u osób po czterdziestym roku życia. Kolejnymi czynnikami ryzyka są: odwodnienie, rozległe operacje, siedząca lub stojąca praca, antykoncepcja doustna czy niektóre nowotwory złośliwe. Zakrzepica żył powierzchownych często wiąże się także z leczeniem szpitalnym. Więcej niż 1/3 nakłutych żył powierzchownych ma związek z powstaniem zapalenia żył powierzchownych kończyn dolnych.
Zakrzepica może także wystąpić w związku z zakażeniem oraz po uszkodzeniu nabłonka wyścielającego światło żyły. W rezultacie w miejscach tych często tworzą się wewnątrznaczyniowe skrzepy. Ponieważ dolegliwość ta wiąże się z żylakami, bardziej narażone są także osoby, które mają skłonności genetyczne do ich powstawania.
Objawy zakrzepicy żył powierzchownych
Ponieważ zakrzepica obejmuje kończyny dolne, to jej objawy także występują w nogach. Może to być ból lub ich opuchnięcie występujące także podczas spoczynku. Przy tym skóra może być zaczerwieniona lub ciepła. Ponadto możliwe jest wyczucie palcem zgrubienia pod skórą.
Natomiast jeżeli mamy do czynienia z ostrą zakrzepicą żył powierzchownych, to do objawów może dołączyć także szybsze tętno i oddech, gorączka, ogólne złe samopoczucie, a nawet zaburzenia świadomości.
Pamiętajmy! Jeżeli wystąpią takie objawy, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż może dojść do zakrzepicy żył głębokich, która może doprowadzić do zatoru płuc i śmierci.
Metody leczenia zakrzepicy żył powierzchownych
Można wyróżnić trzy metody leczenia zakrzepicy żył powierzchownych:
- Leczenie przyczynowe – wiąże się z wyeliminowaniem źródła zakażenia poprzez zastosowanie odpowiednich antybiotyków. Następnie stosuje się pończochy uciskowe lub rajstopy uciskowe zmniejszające zastój krwi w żyłach. Kompresjoterapia polega na wywarciu odpowiedniego ucisku na stopie i zmniejszającego się ku górze, w kierunku pachwiny. Ucisk ułatwia odpływ krwi z chorej kończyny, co skutkuje przywróceniem prawidłowego krążenia. Warto zaznaczyć, że zarówno pończochy uciskowe, jak i rajstopy uciskowe zakłada się na dzień, a zdejmuje na noc.
- Leczenie objawowe – mające na celu załagodzenie objawów stanu zapalnego. Wówczas stosuje się niesterydowe leki przeciwzapalne, które oddziałują na ból i zaczerwienienia. Najlepiej, gdy wstrzykuje się je domięśniowo do momentu opanowania stanu zapalnego. Później można stosować je doustnie. Warto pamiętać, że maksymalny czas ich przyjmowania wynosi trzy tygodnie.
- Leczenie operacyjne – jeżeli zapalenie żył mieści się w okolicach uda i podudzia, stosuje się także leczenie operacyjne. Występowanie zapalenia w takich miejscach niesie ze sobą duże ryzyko rozwinięcia się zakrzepicy żył głębokich.
Jak zapobiegać?
Ponieważ zakrzepica żył powierzchownych związana jest z żylakami, sposoby jej zapobiegania są analogiczne do sposobów zapobiegania żylakom. Należy zatem unikać długotrwałego stania lub siedzenia w jednej pozycji, a w pracy robić przerwy na ćwiczenia. Nie powinno się przegrzewać kończyn, ponieważ wysoka temperatura prowadzi do powiększania naczyń krwionośnych i spowolnienia przepływu krwi. Ponadto warto uprawiać sport lub chociaż spacerować. Kolejnym rewelacyjnym sposobem zapobiegania żylakom i tym samym zakrzepicy żył powierzchownych jest kompresjoterapia. Wykorzystywane w niej pończochy uciskowe oraz rajstopy uciskowe możne bezpiecznie stosować profilaktycznie.
Lepiej nie doprowadzać do choroby
Zakrzepica żył powierzchownych nie jest bardzo niebezpiecznym schorzeniem. Nieleczona może jednak doprowadzić do zakrzepicy żył głębokich, która jest już znacznie bardziej niebezpieczna. Zatorowość płucna mogąca być jej następstwem może doprowadzić nawet do śmierci. Dlatego warto stosować profilaktykę, która jest identyczna z profilaktyką żylaków kończyn dolnych. Ruszajmy się, róbmy przerwy w siedzącej lub stojącej pracy, a najlepiej już dziś zacznijmy stosować terapię uciskową.