Teleangiektazje są poszerzonymi, drobnymi naczyniami krwionośnymi pojawiającymi się głównie na nogach i twarzy. Mowa o tętniczkach, żyłkach oraz naczyniach włosowatych leżących zaraz pod skórą. Rozszerzając się patologicznie, stają się widoczne, stanowiąc defekt kosmetyczny. Co więcej, bardzo często występują one jako pierwszy objaw choroby żylakowej. Wiele osób próbuje leczyć pajączki naczyniowe na różne sposoby. Na szczęście dzisiejsza medycyna daje wiele możliwości skutecznego likwidowania popękanych naczynek. Jedną z nich jest elektroobliteracja, czyli zamykanie pajączków na kończynach dolnych.
Teleangiektazje – u kogo występują?
Pajączki naczyniowe, to problem, z którym najczęściej borykają się osoby o wrażliwej skórze. Dodatkowo jej skłonności do przesuszania się oraz nietolerancja zimna i silnych promieni słonecznych sprzyjają rozwojowi teleangiektazji. Mogą występować także w miejscach, które często nacierano maściami z kortykosterydami. Pojawiają się również przy marskości wątroby, przewlekłej niewydolności żylnej oraz zespole Struge’a-Webera. Oprócz tego, w grupie ryzyka są też kobiety w ciąży. Szczęśliwie dzięki współczesnej medycynie można skutecznie pozbyć się niechcianych teleangiektazji. Jedną z najskuteczniejszych metod jest zamykanie pajączków na kończynach dolnych – elektroobliteracja.
Elektroobliteracja – zamykanie pajączków na kończynach dolnych
Teleangiektazje to trwale rozszerzone naczynia splotu podbrodawkowego. Na powierzchni skóry obserwujemy je jako czerwone „niteczki”. Zamykanie pajączków na kończynach dolnych polega na wykorzystaniu prądu o wysokiej częstotliwości. Pozwala to na usunięcie niewielkich zmian na skórze. Lekarz wykonuje zabieg za pomocą specjalnej elektrody. Po dotknięciu nią powiększonego naczynka dochodzi do jego zamknięcia. Elektroobliteracja to bardzo bezpieczna i mało inwazyjna metoda. Dzięki temu nie wiąże się z długą hospitalizacją. Zabieg może powodować niewielki obrzęk skóry oraz rumień, jednak jest to całkowicie niegroźne, a małe strupki znikają do dwóch tygodni.
Po zabiegu elektroobliteracji zaleca się stosowanie kremów zawierających filtr UV, mających na celu zabezpieczenie skóry. Ponadto warto na czas około 1 miesiąca zrezygnować z solarium oraz nie wystawiać cery na promieniowanie słoneczne. Istotne jest również unikanie stosowania środków, które wysuszają i podrażniają skórę. Niezalecany jest także nadmierny wysiłek zwiększający ciśnienie krwi.
Elektroobliteracja – jak to działa?
Zamykanie pajączków na kończynach dolnych wiąże się bezpośrednio ze ścinaniem białka w chorych naczyniach w wyniku użycia prądu. Zabieg, choć bezpieczny, dla niektórych pacjentów może być nieco bolesny. Wszystko zależy od progu bólowego konkretnej osoby. Jeżeli jesteśmy słabo odporni na ból, to możemy zdecydować się na zabieg elektroobliteracji z wykorzystaniem znieczulenia miejscowego. Czas zabiegu uzależniony jest ilości zmian na skórze i tego, jak są one rozległe.
Efekty zamykania pajączków na kończynach dolnych
Na efekty zamykania pajączków na kończynach dolnych możemy liczyć bezpośrednio po zabiegu. Chociaż w przypadku większych i bardziej rozległych pajączków naczyniowych konieczne może być powtórzenie elektroobliteracji. Niemniej, wszystkie zmiany powinien ocenić lekarz jeszcze przed zabiegiem i ocenić, ile terapii będzie potrzebnych w naszym przypadku. Specjalista powinien także poinstruować pacjenta o tym, jak powinien dbać o skórę zarówno przed zabiegiem, jak i po. Do lekarza należy również wycena leczenia, która, tak jak czas zabiegu, jest uzależniona od tego, jak rozległe są zmiany. Standardowo polskie placówki liczą sobie około 60 złotych za zamknięcie jednego naczynka.
Warto zadbać o wygląd swoich nóg
Jak widać, elektroobliteracja, czyli zamykanie pajączków na kończynach dolnych, jest bardzo bezpiecznym, prawie bezbolesnym i, przede wszystkim, niezwykle skutecznym sposobem na pozbycie się nieestetycznych pajączków naczyniowych z kończyn dolnych. Zatem, jeżeli borykamy się z popękanymi naczynkami, warto już dziś pomyśleć o tym zabiegu.
3 comments
Kazimierz
Czy w upały moge pracowac zylakami bo jestem przed operacjom
Pomoc
Dzień dobry, proszę zapoznać się z artykułem „Wysokie temperatury a żylaki – czyli jak ciepło wpływa na żylaki” dostępnym tutaj https://nielubiezylakow.pl/wysokie-temperatury-a-zylaki-czyli-jak-cieplo-wplywa-na-zylaki/
Magdalena
Dzień dobry. 1 października przeszłam sklroterapię żył siatkowych i teleangiektazje. Pończochy uciskowe miałam nosić przez 7 dni i tak też zrobiłam. Jestem osobą aktywną fizycznie. Proszę o odpowiedź kiedy mogę zacząć biegać. Za odpowiedź z góry dziękuję.