Ciąża jest ogromnym wyzwaniem dla organizmu kobiety. Niemalże wszystko ulega zmianom, a szczególnym obciążeniom zostają poddane naczynia krwionośne. Tak w dużym uproszczeniu można wytłumaczyć, dlaczego żylaki w ciąży nie należą do problemów incydentalnych. Szacuje się, że blisko połowa ciężarnych cierpi na to schorzenie, które bynajmniej nie kończy się wraz z porodem. Ważną informacją jest to, że stosując się do wskazówek specjalistów, można zapobiec lub zminimalizować ryzyko ich pojawienia.
Dlaczego żylaki pojawiają się w ciąży?
Najczęstszą przyczyną powodującą żylaki w ciąży jest wzrastająca waga ciała i naturalny ucisk płodu na żyłę główną. Pierwszymi symptomami jest zazwyczaj uporczywa ociężałość nóg, mrowienie, znużenie, a także cierpnięcie nóg. Co więcej, jednym z głównych sygnałów pojawiających się nieprawidłowości są znane większości ciężarnym bolesne, nocne kurcze łydek i obrzęki stóp. Te ostatnie pojawiają się już w pierwszych miesiącach ciąży i skutkują bolesnością. Jeśli nie zostaną powzięte żadne działania profilaktyczne, wraz z upływem czasu mogą pojawić się powrózkowate zgrubienia nóg z wyraźnym zasinieniem, które swędzą i powodują znaczny dyskomfort. Co istotne, zbagatelizowanie problemu może prowadzić nawet do groźnej zakrzepicy żył.
Co sprzyja żylakom w ciąży?
Oprócz naturalnego przebiegu ciąży i wspomnianego ucisku jest także zespół uwarunkowań, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków. Zdecydowanie częściej dotykają one kobiet, u których:
- występują genetyczne obciążenia chorobami żył;
- zaburzenia żylne występowały przed zajściem w ciążę.
Dodatkowo żylaki mogą pojawić się także:
- w przypadku kolejnej ciąży;
- jeśli ciężarna wykonuje pracę siedzącą lub stojącą;
- w przypadku małej ilości zdrowego ruchu (spacery, pływanie etc.);
- w okresach letnich i wiosennych.
Warto zaznaczyć, że żylaki w ciąży to nie tylko defekt kosmetyczny czy uciążliwość, ale też szereg zagrożeń związanych z pojawieniem się patologicznych zmian w naczyniach krwionośnych, które wpływają zarówno na kobietę, jak i jej dziecko.
Krążenie krwi w ciąży a żylaki
Oczywistą rolą krążenia krwi jest dostarczenie organizmowi odpowiednich substancji odżywczych oraz tlenu. Co więcej, krążenie krwi jest odpowiedzialne za odprowadzenie z organizmu zbytecznych produktów przemiany materii. Naczynia krwionośne (żyły), muszą przetransportować krew obwodową w kierunku serca. Mając na uwadze znaczne obciążenie ciążą, a także ucisk płodu krew nie tylko musi pokonać siłę grawitacji, ale także poradzić sobie z rosnącymi trudnościami. Silne zastawki to gwarancja zdrowych żył, ale jeśli te się nie domykają krew, zaczyna spływać do tzw. splotów żylnych, które są zlokalizowane w nogach, a także w innych wrażliwych częściach ciała tj. srom czy odbyt. W tychże miejscach pojawiają się obrzmienia i rozdęcia, które są przyczynkiem powstawania żylaków.
Utrata napięcia naczyniowego ma ścisły związek także ze zmianą gospodarki hormonalnej. Co więcej, wzrasta ciśnienie w żyłach dolnych w pozycjach stojących i leżących. Problemy ze zwiększoną objętością krwi, a także wymienionymi mogą nasilać się wraz z kolejną ciążą. Warto także podkreślić, że w ciąży istotnie wzrasta ciśnienie w żyłach kończyn dolnych praktycznie w każdej pozycji. To niestety prowadzi do zmniejszenia powrotnego przepływu żylnego i do cofania się krwi w miejscu ucisku i jego okolicach. Cofanie się krwi, zwiększone ciśnienie, osłabienie zastawek powoduje finalnie skręcanie się żył i żylaki.
Antidotum na żylaki w ciąży – profilaktyka
Nie można zapobiec naturalnym czynnikom sprzyjającym powstawaniu żylaków w ciąży. Oczywiście, możemy wprowadzić aktywność fizyczną, zwracać uwagę na zbilansowaną dietę, która będzie wzmacniała naczynia krwionośne, ale te działania nie zniwelują narastającego ucisku płodu na naczynia żylne. Brak profilaktyki ma istotny wpływ nie tylko na zaproszenie żylaków do naszego życia, ale przede wszystkim na nienarodzone dziecko i przebieg ciąży.
Rekomendowaną przez lekarzy metodą są rajstopy przeciwżylakowe dedykowane kobietom ciężarnym. Koniecznie należy po nie sięgać od pierwszych miesięcy ciąży. Nie ma obawy, że te będą powodowały niepożądany ucisk na okolice brzucha, ponieważ producenci proponują specjalistyczne rajstopy ciążowe.
Rajstopy przeciwżylakowe dla kobiet w ciąży powodują zmienność ucisku, który ma za zadanie skutecznie przeciwdziałać wzrastającemu wewnętrznemu ciśnieniu w naczyniach żylnych poprzez ucisk zewnętrzny. Głównym atutem stosowania tego rodzaju produktów jest fakt, że krew nie zalega w dolnych partiach ciała, a praca serca jest efektywniejsza i w pełni prawidłowa, co ma bezpośredni wpływ na utrzymanie optymalnego tętna oraz ciśnienia krwi. Innymi słowy, mówiąc, wysokiej jakości rajstopy ciążowe to nie tylko profilaktyka antyżylakowa, ale także wspomaganie prawidłowego przebiegu ciąży, oraz dbanie o zdrowie nienarodzonego dziecka. Udowodniono, że rajstopy przeciwżylakowe mają wpływ na zmniejszenie niepokojących skurczów macicy, które mogą wywołać przedwczesny poród.
Reasumując, dbałość o zdrowie naczyń krwionośnych ma szeroki wpływ na stan całego organizmu. Udowodniona skuteczność stosowania takich wyrobów jak rajstopy przeciwżylakowe i wdrożenia odpowiedniej dawki ruchu połączonego z właściwą pielęgnacją przeciążonych nóg powinna skłonić każdą kobietę do sięgnięcia po zdrową i efektywną profilaktykę.
Jeśli borykasz się z problemem żylaków podczas ciąży, odwiedź nasz sklep. Znajdziesz tu i dobierzesz odpowiedni dla Ciebie rozmiar rajstop ciążowych — kliknij tutaj