W branży kosmetycznej, farmaceutycznej, spożywczej często stosowany jest plastik. Jest ceniony za trwałość, cenę czy wygodę , natomiast przedsiębiorcy z uwagi na różne zmiany bądź potrzeby klientów szukają innych alternatyw. Do takich zaliczyć można bioplastik. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.
Dlaczego warto wybrać bioplastik?
Bioplastik zachowuje walory opakowań polietylenowych, które są bardziej bezpieczne dla środowiska naturalnego. Ekologiczne produkty muszą spełniać przynajmniej jedną cechę, biodegradalność czy pochodzenie biologiczne. Bioplastik wytwarzany jest zazwyczaj ze skrobi, ligniny, celulozy czy kwasu mlekowego.
Ten rodzaj tworzywa stosowany jest w wielu dziedzinach, na przykład jako opakowania żywności, odzieży czy w przemyśle samochodowym. Warto też zauważyć, że bioplastiki uważa się za przyjazne dla środowiska, ponieważ mają zdolność do zmniejszenia ilości odpadów oraz taka produkcja opakowań nie zanieczyszcza powietrza w tak znaczącym stopniu.
Bioplastik – opakowania z trzciny cukrowej, jakie posiadają zalety?
Tego typu opakowania pozytywnie wpływają na środowisko naturalne. Pozwalają na redukcję dwutlenku węgla w atmosferze, natomiast trzcina należy do surowców odnawialnych. Pozytywne jest też to, że trzcina rośnie niezwykle szybko. Doskonałym wyborem dla firm jest podążanie za ekologicznymi rozwiązaniami oraz budowanie pozytywnego wizerunku.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że bioplastiki nie ustępują walorom zwykłego plastiku, a nie zawierają tyle szkodliwych substancji. Dodatkowo można wsłuchać się w potrzeby świadomych klientów. Zalety bioplastiku to również to, że jest trwały oraz chroni przed drobnoustrojami czy innymi szkodliwymi substancjami. Tworzywa sztuczne wykonane z bioplastiku pozwalają na wygodne transportowanie.
Dlaczego warto skierować się w stronę ekologicznych alternatyw?
Według badań trzcina cukrowa w opakowaniach ma dziesięciokrotnie mniejszy wpływ na zmiany klimatu niż opakowania z tradycyjnego polietylenu. Polietylen to również zużywanie ropy naftowej oraz prowadzi to do większej emisji smogu. Opakowania wykonane z bioplastiku to myślenie o środowisku naturalnym. Bioplastik ulega biodegradacji, więc z czasem jego rozkład nie będzie szkodliwy. Warto decydować się na rozwiązania, które będą dobre dla nas samych oraz również dla przyszłych pokoleń.
Poza tym korzystanie z bioplastiku to większe bezpieczeństwo. Materiał poddaje się biodegradalności, więc posiada w pełni walor ekologiczności, co w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne.